دلال روابط اسرائیل و آل‌ سعود، به شهروندان عربستان اطمینان داد که قانون شکایت از این کشور درباره پرداخت غرامت به خانواده ها و بازماندگان حملات یازده سپتامبر تصویب خواهد شد

به گزارش پرس شیعه؛ انور عشقی رئیس مرکز سعودی مطالعات راهبردی و حقوقی خاورمیانه و مشاور شاه سابق سعودی در تماس تلفنی با برنامه “الحیاه الیوم” که از شبکه ماهواره ای مصری “الحیاه” پخش شد، گفت: مقدمات این قانون تقریباً از ده سال پیش تهیه شده بود؛ زمانی که یکی از وکلا خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر را جمع کرد و آن ها را به لزوم شکایت از کشورهای دارای نقش دراین حادثه متقاعد کرد و البته این شکایت ها به نتیجه ای نرسید.

وی اظهار داشت: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که مصوبه مجلس سنای آمریکا درباره شکایت از عربستان را وتو خواهد کرد.

عشقی اظهار داشت: “یکی از وکلا از طریق سازمان اطلاعات آمریکا به پرونده ای محرمانه درباره حوادث یازده سپتامبر دست یافت، اما این پرونده نشان داد که فقط از گذرنامه های سعودی استفاده شده، اما عربستان در آن نقشی ندارد”.

وی در اظهاراتی مضحک مدعی شد: واقعیت امر این است که “لابی ایرانی در آمریکا” برخی از طرفداران خود را برای تصویب این قانون با هدف تخریب وجهه عربستان در نزد جهانیان تحت فشار قرار داده است”.

نمایندگان سنای آمریکا اخیراً با تصویب طرحی اعلام کرد که خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ می توانند علیه عربستانی ها به عنوان عاملان مستقیم آن حملات تروریستی، شکایت کنند.

این طرح که مجلس سنا و کاخ سفید را رو در روی هم قرارداده است، در صورت امضای نهایی آن توسط باراک اوباما رییس جمهوری، قابل اجرا خواهد بود.