آیت الله جوادی آملی گفت: حضور در راهپیمایی۲۲بهمن و انتخابات قدردانی از خون شهدا و زحمات امام است. مردم در راهپیمایی و انتخابات با وضو و قصد قربت شرکت کنند و دشمن را از اهدف خود مایوس کنند.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق هفتگی خود که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزارشد گفت: در مسئله اخلاق خدای متعال انسان را با سرمایه خلق و معرفی می کند و می فرماید شما در درون خود یک چشمه جوشان دارید.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی علیه السلام اظهار داشت: بیان نورانی حضرت علی(علیه السلام) این است که حضرت می فرماید «انسان باید مطالعه کند و اولین کتاب او برای نگریستن و مطالعه کردن، صحیفه قلب خود است»؛ چراکه بسیاری از مطالب را خداوند در قلب انسان ثبت کرده است. قرآن می فرماید خدا روح را مستوی الخلقه خلق کرده و انسان با صحیفه نوشته شده خلق شده است و آنچه که برای بشر لازم بود به عنوان قانون اساسی خدا در درون جان آدمی نوشته و جای داده است.

این مرجع تقلید به وظایف انسان در قبال فطرت خود اشاره کرد و توضیح داد: اولین وظیفه انسان این است که چشم باز کند و صحیفه دل را مطالعه کند، وظیفه بعدی او این است که آنچه درکتاب ها می خواند در کنار این صحیفه قلب قرار دهد، وظیفه بعدی این است که اگر آنچه را که در خارج از قلب و در کتابها مطالعه کرد با آنچه خدا در صحیفه قلب او با عنوان قانون اساسی نوشته، مطابق داشت، آنها را بگیرد و در زندگی خود به کار بندد و اگر مطابقت نداشت آن مطالب را دور بیندازد. این دقیقا همان عملی است که ائمه به ما دستور دادند که اگر دیدید روایتی با قرآن کریم مطابق نداشت دور بندازید و هر چه با قران سازگاری داشت بپذیرید.

مدرس حوزه علمیه قم اضافه کرد: قرآن درونی که خدا در نهان آدمی قرار داده و از آن به عنوان صحف قلب یاد می شود همان حق است، این وظیفه روزانه آدمی است که هر روز آنچه را می شنود به قلب خود ارجاع دهد تا درستی یا نادرستی او مشخص شود تا گرفتار جهل عقلی و عملی و انحراف نشود.

وی در فراز دیگری از فرمایشات خود به ایام الله دهه فجر و فداکاری جوانان این مرز و بوم تحت هدایت امام راحل اشاره کردند و اظهار داشت: همه ما بر سر سفره شهدا و امام نشسته ایم و قرآن فرموده بعضی کارهای خیر به آسانی انجام می گیرد و در مقابل هم فرموده کار بد به سختی صورت می گیرد و این جوانان کار بزرگی کردند و جان خود را فدای انقلاب و اسلام کردند و شربت شهادت را به آسانی نوشیدند.
در نظام مقدس اسلامی اگر کسی خواست کار خیری انجام دهد درب بهشت باز است و درب جهنم بسته اما این مسئله در نظام های دیگر برعکس است؛ یعنی در نظام اسلامی به عنوان نمونه عمل به فریضه حجاب، کار آسانی است و حفظ آن هم آسان است اما در زمان طاغوت این عمل کار سختی بود.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: بعضی ها به آسانی دروغ می گویند و به آسانی اختلاف بین مردم می اندازند و با سخنان خود آتش خاموش شده را مجدداً روشن می کنند و غافل اند که این دهان برای انجام کار خیر خلق شده و نه روشن کردن آتش اختلاف.اسلام برکات زیادی دارد، انجام کار خیر آسان و انجام کار شر سخت است و به ما هم دستور دادند اگر کسی می خواهد با سخن خود به آتش خاموش شده فوت کند تا روشن شود او را اشاد و راهنمایی کنی؛ این درس دین و قرآن است.

این فیلسوف و اندیشمند به وظیفه ملت در قبال شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت:دهه فجر بیش از هر چیز یادآور صحنه های است که مردم به آسانی جان فشانی کردند؛ این امر می طلبد قدردان شهدا، انقلاب، اسلام و زحمات امام راحل و همه آحاد ملت که در این عرصه زحمت کشیده اند باشیم. حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه و انتخابات قدردانی از خون شهدا و زحمات امام شهداء است و همه وظیفه دارند با حضور با شکوه خود دشمن را از اهدف خود مایوس کنند؛ نباید بگذاریم دشمن خوشحال شود و نظام آسیب ببیند لذا هر کاری که از دست هر کسی برای تقویت و خدمت به نظام بر می آید باید انجام پذیرد.

آیت الله جوادی آملی در پایان افزود: همه در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه و انتخابات شرکت کنند و انتخاب اصلح داشته باشند و هر طوری است باید سعی کرد مشکلات نظام را حتی با امر به معروف و نهی از منکر و راهنمایی و ارشاد برطرف کرد وآتش روشن شده را خاموش کرد و از سخنان بیجا پرهیز کرد. در گذشته بعضی از این فرصت استفاده می کردند و با وضو در راهپیمایی ها و انتخابات شرکت می کردند اکنون هم مردم در راهپیمایی و انتخابات با وضو و قصد قربت شرکت کنند و با این عمل خود بر بقاء نظام تا رسیدن به دست صاحب اصلی اش کمک کنند.