رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با اعلام اینکه احتمال کشته شدن سرکرده طالبان خیلی بیش تر از زنده بودن وی است گفت: مرگ منصور ضربه شدیدی به بدنه طالبان وارد خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «خامه پرس»، «عبدالله عبدالله»، رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان گفت: شب گذشته مقامات آمریکا دولت افغانستان را در مورد حمله به ملا اختر محمد منصور در جریان گذاشتند که به احتمال زیاد کشته شده‌است.

وی که صبح امروز در نشست شورای وزیران این کشور صحبت می‌کرد گفت در سلسله عملیات‌های ضد تروریستی، نیروهای آمریکایی عملیاتی را به راه انداختند و ماشین حامل منصور را در مرز افغانستان هدف قرار دادند.

عبدالله گفت که احتمال اینکه که ملا اختر محمد منصور در این حمله کشته شده باشد، خیلی بیشتر از زنده بودن وی است.

وی تصریح کرد: این خبر شب گذشته توسط مقامات آمریکایی به دست دولت افغانستان رسیده است. هنوز جزئیات بیشتری از این خبر در دست نیست اما آنچه وجود دارد این است که احتمال کشته شدن منصور خیلی بیش از زنده بودن وی است.

رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان همچنین گفت که نهادهای امنیتی ایالات متحده و بخش‌های امنیتی حکومت افغانستان هنوز در جریان بررسی این مسئله هستند.

عبدالله گفت ملا اختر منصور کسی بود که در زمانی که ملا عمر فوت کرد، تقریبا سررشته کار طالبان را به عهده داشت و پس از فاش‌شدن مرگ ملا عمر هم رهبری طالبان را به عهده داشت و بعد از ان نیز مسؤولیت تمام عملیات‌های تروریستی در افغانستان را به عهده گرفت.

وی تاکید کرد که کشته‌شدن ملا منصور ضربه بزرگی به پیکر طالبان خواهد بود؛ در صورتی که این خبر صددرصد محقق شود، یک تغییر کلان در وضعیت طالبان بوجود خواهد آمد که صدمه و ضربه‌ ای‌ست به توانایی‌های آنان در به راه‌انداختن عملیات‌های تروریستی و ضد افغانستان.

اما عبدالله عبدالله تصریح کرد که کشته‌شدن ملا اختر منصور فرصتی‌ست برای آن دسته از طالبان که خواهان مذاکره با دولت افغانستان هستند، چرا که منصور مانع اصلی مذاکرات بود و از روزی که به عنوان سرکرده طالبان اعلام شد از هیچ نوع خشونتی علیه مردم افغانستان ابا نکرد.

به گفته وی این حادثه می‌تواند سبب شود که آنانی که تحت شرایط حاکم به جنگ ادامه می دادند، از این فرصت استفاده کرده و جنگ و خشونت را ترک کنند.