کارشناس معارف صدا و سیما گفت: بحث نشانه های ظهور یک بحث فرعی است باید مراقب باشید به قدری در پیچ و خم های این بحث گم نشوید که اصل بحث، یعنی از آماده شدن برای ظهور غفلت کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید محمد عابدین زاده بعد از ظهر امروز در جشن بزرگ منتظران ظهور، یادواره شهدای نهضت جهانی انتظار در مرکز هیأت فرهنگی مذهبی مهتدون کاشان با اظهار تأسف از اینکه امروز در جامعه ما نگاه تشکیلاتی به فعالیت ها نیست، گفت: سلسله مراتب تشکیلات را باید در جامعه اسلامی تبیین کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر سخنرانی وارد شهرستان می شود ابتدا باید محضر نماینده ولی فقیه در شهرستان عرض ادب کند، ابراز کرد: به این نوع نگاه، نگاه تشکیلاتی گفته می شود و در قرآن نیزبه آن اشاره شده است.

حجت الاسلام عابدین زاده در ادامه با اشاره به اینکه منتظر واقعی امام زمان(عج) در عمل نیز باید نشان دهد که منتظراست، گفت: یک عده به دروغ یا صاحب الزمان می گویند و اصلا حقیقت را نمی گوید چرا که آنچه را برای امام زمانی شدن و حمایت از امام زمان لازم است را انجام نمی دهد.

وی با بیان اینکه، برای برخی از معتقدین به مهدودیت موضوع مهدودیت فقط یک بحث تئوریک و مذهبی است و اصلا عملی نیست یادآور شد: برای برخی ها امام زمان تنها یک موضوع تئوریک، علمی، قشنگ و جذاب است.

کارشناس معارف صدا و سیما، مشغول شدن به چون و چرا و بحث های حاشیه یا فرعی که صرفا جنبه علمی دارد و توان عملیاتی شدن را ندارد بعنوان یکی از آسیب های مهدودیت دانست.

وی با مطرح کردن این سؤوال که تا چه میزان برخی از نشانه های ظهور ذهن ها را به خود مشغول می کند و چه میزان مردم به دنبال این نشانه ها هستند، گفت: این یک بحث فرعی است که می تواند انحرافی باشد چرا که برخی بحث ها از ابتدا انحرافی است اما برخی اوقات بک بحث صحیح می تواند تبدیل به یک بحث انحرافی شود.

حجت الاسلام عابدین زاده، در ادامه به چگونگی انحراف شدن از بحث اصلی اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی یک بحث فرعی به قدری بزرگ می شود که از بحث اصلی نیز بزرگتر می شود و تبدیل به بحث انحرافی می شود.

وی از مسؤولیت افراد نسبت امام زمان (عج) به عنوان بحث اصلی نام برد و افزود: شناخت امام زمان و انجام مسؤولیت نسبت به امام زمان به عنوان بحث اصلی است و مابقی مباحث فرعی است.

مسؤول نمایندگی ولی فقیه در دانشکده فنی دانشگاه تهران، بیان کرد: دیدن امام زمان فرع است اما نه اینکه به دنبال دیدن امام زمان نباشیم چرا که دیدن امام زمان را در دعاها داریم، اما باید مراقب باشیم بحث فرعی جای بحث اصلی را نگیرد.

جلب رضایت امام زمان (عج) بحث اصلی انتظار است

کارشناس معارف صدا و سیما، از جلب رضایت امام زمان(عج) به عنوان بحث اصلی انتظار نام برد و یادآور شد: اویس قرنی به دلیل اینکه مادر پیرش را تنها نگذارد از دیدار پیامبر اکرم(ص) محروم شد، اما پیامبر مدال افتخار به سینه او زد، از این رو بحث نشانه های ظهور یک بحث فرعی است باید مراقب باشید به قدری در پیچ و خم های این بحث گم نشوید که اصل بحث، یعنی از آماده شدن برای ظهور غفلت کنیم.

حجت الاسلام عابدین زاده یادآور شد: نشانه ظهور مسأله فردی است و نباید خود را مشغول آن کرد و آن را به اندازه ای بزرگ کرد که اصل مسأله آمادگی برای ظهور مورد غفلت قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه اسلام اشاعه فحشا را حرامی بدتر از فحشا می دانند، افزود: شخصی در مسائلی سیاسی اشتباهی را مرتکب می شود اما گاهی آنقدر به این اشتباه پرداخته می شود وآن را بزرگنمایی می کنند که سبب می شوند در زمین دشمن بازی کنند و دشمن را در رسیدن به اهداف اش کمک کنند.

این کارشناس معارف صدا و سیما بیان کرد: اگر امروز شاهد افزایش رفاه زدگی و مفاسد مالی در جامعه هستیم، به جرأت می تواند گفت بخش زیادی ازآن بر عهده خود ما است چرا که قبح آن را ریخته ایم و به محض رسیدن به یکدیگر سؤال می کنیم چه خبر؟ چه خبر از اینکه چه کسی چکار کرده و آنقدر گفته شده تا قبح آن در جامعه شکسته شده است.

به گفته وی، حلقه تکمیل کننده خطاهای برخی در جامعه مومنین و متدین هستند که یکی را که مرتکب اشتباهی که نباید می شده است را مسوولین ذیربط باید برخورد می کردند اما به جای اینکه مسؤولین ذیربط برخورد کنند، ما آنقدر به آن پرداخته ایم که قبح آن در جامعه ریخته است.

گاهی باطل را باید با بی توجهی نابود کرد

حجت الاسلام عابدین یادآور شد: امروز نیز مطرح کردن بحث وهابیت است، در زمین دشمن بازی می کنیم، در حالیکه باید مراقب باشیم تا هرکلامی را هرجایی بازگو نکنیم چرا که گاهی باطل را باید با بی توجهی نابود کرد.

وی با اشاره به اینکه، تجلی امام زمان(عج) در زندگی ما به دو نوع است گفت: امام زمان در زندگی برخی به صورت تئوریک و بدون بروز و ظهور است و در زندگی برخی دیگر بصورت فردی بروز و ظهور دارد که این فردی نیز به دو صورت است که یک صورت آن یک سویه است، یعنی امام زمان داریم تا واسطه فیض ما باشد و هرکجا گرفتار شدیم صدایش می کنیم، اما برخی دیگر فردی و یک پله بالاتر قرار دارند اما دو طرفه است که از یک طرف ازامام زمان درخواست می کند و از طرف دیگر برایش صدقه می دهد و دعا و صلوات می فرستد.

این کارشناس معارف صدا و سیما یادآور شد: برخی دیگر اعتقاد به امام زمان به صورت جمعی در زندگی آنها جلوه می کند و می گویند، ما باید برای امام زمان کاری جمعی انجام دهیم نه فردی اما وقتی از آنها سؤال می شود برای امام زمان باید چکار کنیم، می گویند باید او را به مردم معرفی و یاد آور شویم و محبت امام زمان را در دل مردم بیشتر کنیم.

حجت الاسلام عابدین زاده گفت: این درست است که امر امام زمان را خدا درست می کند اما همانگونه که خدا روزی من و تو را می دهد اما باید دست روی دست گذاشت خدا روزی ما را بدهد یا اینکه برای کسب روزی که خدا برای تعیین کرده است باید تلاش کرد.

مسؤول نمایندگی ولی فقیه در دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: برای ظهور امام زمان(عج) برخی کار اجتماعی می‌کنند و مجلس جشن برگزار می‌کنند و شیرینی و شربت می دهند اما خروجی کار آنها، تنها همین کارها است.

حمله به تفکر مهدوی و ایجاد شبهه به ویژه در شبکه های مجازی را پاسخگو باشیم

حجت الاسلام عابدین زاده در ادامه گفت: منتظران ظهور امام زمان(عج) برای آمدن او از امروز باید طرح و برنامه داشته باشند و آماده آمدن او باشند نه اینکه وقتی امام زمان آمد بخواهند او را کمک کنند.

وی افزود: امروز ما باید حمله به تفکر مهدوی و ایجاد شبهه به ویژه در شبکه های مجازی را باید پاسخگو و مدافع امام زمان باشیم.

حجت الاسلام عابدین زاده با بیان اینکه، آماده شکردن زمینه ظهور امام زمان دو جهت دارد که یکدیگر را تکمیل می کنند، گفت: یک جهت مربوط به عامه انسان هایی است که هرچند با دکترین و تفکر و نظریه مهدویت آشنا نیستند با این شیوه با امام زمان آشنا می شوند و جهت دوم انسان هایی هستند که با مهدویت آشنا هستند اما به شیوه دیگر با امام زمان آشنا می شوند و یکدیگر را تکمیل می کنند.

وی افزود: اما چگونگی آشنایی عامه مردم دنیا از امام زمان و آماده شدن ظهور از جهات مختلف، به ستوه آمدن از غلبه ظلم و فساد باعث می شود تا به دنبال منجی باشند، ضمن اینکه با روی کار آمدن همه مدعیان عدالت وعدم توانایی آنها در برقراری عدالت، باعث می شود تا مردم دنیا متوجه شوند فریب دروغ های آنها را خورده اند، بنابراین این نظریه که یک کسی خواهد آمد تا ظلم و فساد را نابود کند قوت می گیرد.

حجت الاسلام عابدین زاده اظهار داش: خواص و کسانی که با نظریه و دیدگاه مهدویت آشنا هستند با عمق بخشیدن به اعتقاداتشان و با تجدید بیعت روزانه با امام زمان(عج) خود را آماده ظهور امام زمان می کنند.

به گفته وی، کسی که سبب می شود عامه بشریت با مهدویت آشنا شود، ما هستیم که وقتی بشریت از رهبران شان دلسرد شدند به امید مهدی صاحب الزمان و در انتظار امام زمان(عج) زندگی کنند نظریه مهدویت را به گوش انسانها برسانیم.

این کارشناس معارف صدا و سیما یادآور شد: یک طرح نظریه مهدویت در جهان با نام شیخ زگزاکی در نیجریه بروز و ظهور می کند و ۲۰ میلیون شیعه تربیت می کند که این ها افرادی هستند که از جان خود می گذرند، بنابراین اگر قرار است مهدویت را وارد زندگی خود کنیم به معنای ایستادن به پای آرمان های انقلاب اسلامی است.

این کارشناس معارف صدا و سیما بیان کرد: در دوره ساختن، کار مشکل تر از دوره تخریب است و برخی هنوز در دوره تخریب قرار دارند و متوجه نیستند چگونه می توان هم خود را از درون نقد کرد و هم یکدیگر را حمایت کرد و ملت دولت را حمایت کند.

حجت الاسلام عابدین زاده با تأکید بر حمایت ملت از دولت گفت: یکی از جهاتی که انرژی بچه های حزب الله را هدر می دهد نقدهای مخرب است و سیاه نمایی که از نقدهای مخرب در جامعه می شود ضربه آن برای انقلاب از ضربات دشمن کمتر نیست.

وی افزود: دومین چیزی را که خواستار اصلاح شدن آن را داشت این است که برخی مطرح کردند رهبری با مذاکره مخالف است در حالیکه رهبری هم موشک و هم مذاکره را با هم مطرح کرد.