نخست وزیر جدید ترکیه به تشریح سیاست های خود در برخورد با معادلات داخلی و خارجی پرداخت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از حریت، بینالی ایلدیریم نخست وزیر جدید ترکیه بعد از مسجل شدن ریاستش بر حزب حاکم عدالت و توسعه و نخست وزیری بر این کشور گفت کشورش به یک قانون اساسی جدید نیاز دارد و مهم‌ترین مأموریت دولت تغییر قانون اساسی و تثبیت نظام ریاست جمهوری است.

بینالی ایلدیریم عصر روز گذشته (یکشنبه دوم خرداد) در نشست فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه در کنگرۀ ترکیه به عنوان تنها نامزد تصدی‌ رهبری این حزب و در نتیجه پست نخست وزیری ترکیه انتخاب شد.

ایلدیریم متحد قدیمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است که به عنوان مؤسس حزب عدالت و توسعه بارها بر جایگزینی نظام ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی در این کشور پافشاری کرده است.

وی گفت: «مشکلات و عشق به این ملت مسئولیت‌ رئیس جمهور است. قانون اساسی جدید برای تحقق یک نظام ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد.»

اتحادیه اروپا و معضل پناه جویان

نخست وزیر جدید ترکیه همچنین گفت اتحادیه اروپا باید به «سردرگمی» خود در اتخاذ سیاست‌هایش در مواجهه با پناهجویان پایان دهد.

وی افزود چه ترکیه عضویت در اتحادیه اروپا را به دست بیاورد و چه نیاورد، حزب حاکم عدالت و توسعه به بهبود حقوق بشر و دموکراسی در کشور ادامه می‌دهد.

مقامات اروپایی اخیراً اعلام کردند به خاطر اختلاف نظر درباره قانون ضد تروریسم ترکیه، آنکارا احتمالاً ضرب الاجل پایان ژوئن (۱۱ تیر) را برای احقاق پیش شرط‌های معافیت روادید برای سفر به کشورهای اروپایی از دست می‌دهد.
مقامات دیپلماتیک اروپایی گفتند عضویت ترکیه در شنگن و سفر بدون روادید شهروندانش به کشورهای اتحادیه اروپا که شاید مهمترین پاداش ترکیه در ازای ممانعت از ورود پناهجویان به قاره اروپا باشد، احتمالا تا پایان ضرب الاجل تعیین شده براساس توافق آنکارا و اتحادیه اروپا انجام نخواهد شد.

اگرچه این مقامات اعلام کردند این بخش از توافق میان آنکارا و اتحادیه اروپا احتمالاً تا پاییز اجرایی خواهد شد.

توافق میان آنکارا و اروپا که به شدت مورد انتقاد گروه‌های حامی حقوق بشر قرار گرفته، باعث شده است تا شمار پناهجویان به کشورهای اروپایی از جمله جزایر یونان تا حد زیادی کاهش یابد.

ایلدیریم در بخش دیگری از اظهارات خود در نشست کنگره گفت آنکارا به مبارزۀ خود با گروه تروریستی داعش و شبه‌‎نظامیان کُرد در خاک ترکیه و سوریه ادامه خواهد داد و افزود تغییر در رهبری دولت موجب تغییر در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی نمی‌شود.

وی افزود تغییر در رهبری حزب عدالت و توسعه مانع اتحاد و همکاری در میان اعضای این حزب نخواهد شد.