رئیس جمهور روابط ایران و هند را به نفع دو ملت و منطقه دانست و گفت: امروز در تصمیمات مسئولان اجرایی دو کشور تصمیم گرفته شد که روابط از حالت تجاری به روابط جامع اقتصادی دو کشور تبدیل شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌ الاسلام حسن روحانی در نشست مشترک با مودی نخست‌وزیر هند، گفت: کشور هندوستان در آسیا و منطقه ما جایگاه مهمی دارد و روابط با این کشور همواره حائز اهمیت بوده است و امروز نیز روابط میان دو کشور ایران و هند می‌تواند به نفع دو ملت و منطقه باشد.

وی با بیان اینکه این سفر در شرایط پساتحریم انجام می‌شود، گفت: زمینه برای توسعه اقتصادی دو کشور امروز بیش از گذشته فراهم است.

روحانی با بیان اینکه روابط اقتصادی ایران و هند می‌تواند بسیار گسترده‌تر از گذشته باشد، افزود: امروز در تصمیمات مسئولان اجرایی دو کشور تصمیم بر این گرفته شد که روابط از حالت تجاری به روابط جامع اقتصادی دو کشور تبدیل شود.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ظرفیت‌های راهبردی چابهار برای افزایش همکاری‌های دو کشور گفت: با سرمایه‌گذاری هندوستان در توسعه بندر چابهار و اعتباراتی که از سوی این کشور برای بندر چابهار مدنظر قرار گرفته شده است، چابهار می‌تواند به نماد بزرگ همکاری بین ایران و هند تبدیل شود.

وی افزود: چابهار به عنوان مبداء دالان ترانزیتی بین جنوب-شرق و جنوب- شمال خواهد بود و با اتمام راه‌آهن چابهار-زاهدان و سپس زاهدان- سرخس می‌تواند نقطه اتصالی بین کشورهای مختلف باشد.

روحانی با اشاره به نقش بانکی در روابط اقتصادی میان دو کشور گفت: در دیدار دوجانبه امروز بحث‌های مهمی در حوزه نحوه ساماندهی روابط بانکی میان دو کشور داشتیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با توجه به پیشرفت هندوستان در تکنولوژی نو، ICT، بیوتکنولوژی و هوا و فضا، امروز تصمیم گرفتیم روابط دو کشور در زمینه پارک‌های علمی و فضایی، دانشگاه‌ها و تکنولوژی‌های نو توسعه یابد.

وی همچنین با اشاره به بحران‌های منطقه‌ای گفت: با توجه به اهمیت ثبات و امنیت منطقه به ویژه در افغانستان، عراق، سوریه و یمن تصمیم گرفته شد دو کشور در زمینه مسائل سیاسی روابط نزدیک‌تری برای ایجاد صلح و ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم دنبال کنند.