۱۱ سپتامبر، بیش از آنکه یک حادثه یا فاجعه در حوزه امنیت داخلی آمریکا محسوب شود، به یک خط قرمز امنیتی  در این کشور تبدیل شده است.

در سالروز حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، همچنان مقامات دو حزب دموکرات و جمهورخواه آمریکا در قبال این حادثه سکوت کرده و از افشای ابعاد پشت پرده و پنهانی آن اجتناب می کنند.  به عبارت بهتر، ۱۱ سپتامبر ،بیش از آنکه یک حادثه یا فاجعه در حوزه امنیت داخلی آمریکا محسوب شود، به یک خط قرمز امنیتی  در این کشور تبدیل شده است.

بوش پسر، اوباما و ترامپ هر سه نسبت به این خط قرمز پایبند بوده و کمترین سخنی در خصوص علل و عوامل پشت پرده شکل گیری این حادثه بر زبان نمی رانند. آنچه در این معادله کمترین اهمیتی برای مقامات آمریکایی ندارد، جان شهروندان این کشور می باشد تا آنجا که متهمان اصلی این حادثه یعنی سعودیها، همچنان مشغول باج دهی نفت و دلاری به کاخ سفید برای لاپوشانی این موضوع هستند!

با گذشت حدود ۱۷ سال از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، این حادثه همچنان به یک نقطه ابهام در نزد شهروندان آمریکایی و مخاطبان بین المللی تبدیل شده است. فرضیه غالب این است که انهدام برج های دوقلو،محصول و ترکیبی از تفکر نومحافظه کارانه آمریکایی و  اقدام و عملیات سعودی ها بوده است.

نومحافظه کاران افراطی با طراحی و اجرای پروژه ۱۱ سپتامبر، از آن حادثه خودساخته به عنوان دستمایه ای جهت حمله به افغانستان و عراق استفاده کردند. اما امروز عاملان واقعی این حادثه باید در خصوص حادثه ۱۱ سپتامبر پاسخگو باشند.

هنوز به یاد داریم که هرگاه بوش پسر و تونی بلر در برابر هجمه خبرنگاران و افکار عمومی جهان در خصوص دلایل حمله به عراق و افغانستان قرار می گرفتند بلافاصله آدرس برجهای دوقلوی منهدم شده در نیویورک را می دادند.برج های دوقلوی نیویورک، اسم رمز حضور نظامی بلند مدت ایالات متحده آمریکا در غرب آسیا و شبه قاره هند بوده است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی ، بیش از۱۰۰۰ کارشناس و متخصص با امضای نامه ای، ضمن زیرسوال بردن روایت رسمی دولت آمریکا از وقایع۱۱ سپتامبر، خواستار انجام یک تحقیقات مستقل در این باره شده اند.

چنین تحقیقات مستقلی تاکنون وجود نداشته است زیرا نهادهای امنیتی ایالات متحده آمریکا وسازمانهای جاسوسی این کشور مانع از دسترسی رسانه ها و مردم به اطلاعات پشت پرده در این خصوص می شوند.در حال حاضر نیز همان ابهامات(به علاوه ابهامات تازه تر) به قوت خود باقیست.

بدیهی است که قرار نیست هیچ گاه پاسخی به این سوالات و ابهامات داده شود زیرا شفاف سازی پرونده انهدام برج های دو قلو مترادف با یک انفجار خبری گسترده در نظام بین الملل خواهد بود.

بی دلیل نیست که سران دموکرات و جمهوریخواه در آمریکا از هیچ گونه اقدامی برای لاپوشانی نقش سعودیها در این حادثه و آگاهی قبلی نهادهای امنیتی آمریکا از انهدام برج های دو قلو بر نمی‌دارند.

کدهایی که در خصوص حادثه انهدام برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک وجود دارد به اندازه ای گویاست که پروژه پیچیده سازی حادثه ۱۱ سپتامبر و تحریف آن از سوی سران دو حزب سنتی آمریکا را بی اثر می سازد.

پیچیده سازی پروژه ۱۱ سپتامبر ترفندی رسانه ای از سوی لابی قدرت در واشنگتن محسوب می شود. رسانه های وابسته به دو حزب اصلی آمریکا سعی دارند این پروژه را پیچیده،بسیار مبهم و غیر قابل بررسی ارزیابی نمایند ،این در حالی است که صورت مسئله کاملاساده و مشخص است!

پرواز هواپیماهای مسافربری در ارتفاع بسیار پایین،چراغ سبز نیروهای امنیتی آمریکا به عاملان حمله،سقوط کنترل شده ساختمانهای تجارت جهانی و…جملگی مواردی هستند که همچنان به عنوان نقاط ابهام حادثه ۱۱ سپتامبر در اذهان باقی مانده اند.

نوع مواجهه نهادهای سیاسی و امنیتی آمریکا با این نقاط مبهم نیز در نوع خود جالب توجه است! بدون شک افرادی مانند جان بولتون مشاور امنیت ملی فعلی کاخ سفید ( که خود از بانیان ایجاد حادثه ۱۱ سپتامبر محسوب می شود ) در آینده ای نه چندان دور ناچار خواهند شد حقایق زیادی را در این خصوص بیان کنند.

حنیف غفاری

منبع؛ مهر