پاپ فرانسیس، رهبر مذهبی کاتولیک ها و احمد الطیب، شیخ دانشگاه الازهر مصر، در واتیکان با یکدیگر دیدار و در باره تعهد مشترک علیه تروریسم گفت و گو کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از ایرنا رم، پاپ فرانسیس، رهبر مذهبی کاتولیک ها و احمد الطیب، شیخ دانشگاه الازهر مصر در واتیکان با یکدیگر دیدار و در باره تعهد مشترک علیه تروریسم گفت و گو کردند.

پاپ فرانسیس و شیخ الازهر در این دیدار ۲۵ دقیقه ای که در محل کتابخانه واتیکان انجام شد، در باره موضوع صلح در جهان، تعهد مشترک علیه خشونت و تروریسم، اوضاع مسیحیان در خاورمیانه صحبت کردند.

این شبکه خبری نوشت: شیخ الازهر که بالاترین مقام مذهبی مسلمانان اهل تسنن و با نفوذترین رهبر مسلمانان سنی محسوب می شود، در راس یک هیات ۸ نفره به واتیکان سفر کرد و علاوه بر پاپ، با کاردینال ‘توران’ و سایر مقامات واتیکان در خصوص “گفت و گوی مذاهب” دیدار کرد.

فدریکو لومباردی سخنگوی واتیکان که صحبت از دیداری صمیمانه میان پاپ و شیخ الازهر کرد، گفت: این دیدار در چارچوب گفت و گو میان اسلام و مسیحیت، بسیار پر معنی است.

منابع خبری اشاره ای بیشتری به جزئیات این دیدار نکرده اند.

دانشگاه الازهر مصر در سال ۲۰۱۱ روابط خود را پس از این که سخنان جنجالی پاپ بندیکت شانردهم در دانشگاه لیسبون در خصوص سوء قصد علیه قبطی های اسکندریه و لزوم محافظت از اقلیت های دینی، با واتیکان قطع کرد. قاهره در آن زمان سخنان پاپ سابق را یک دخالت سیاسی محسوب کرده تاجایی که دولت وقت مصر، سفیر خود را از واتیکان فراخوانده بود. با این حال در ماه فوریه گذشته یک هیات واتیکانی به دانشگاه مصر رفت و اعلام امادگی برای میزبانی از شیخ الازهر و دیدار با پاپ کرد.

روابط میان واتیکان و الازهر که یکی از مراکز اصلی اسلامی به شمار می رود، در سال ۲۰۰۶ میلادی در پی سخنرانی پاپ بندیکت که به مرتبط ساختن پیامبر اسلام (ص) با خشونت تعبیر شد، تیره شد. مناسبات میان واتیکان و الازهر پس از آنکه فرانسیس در سال ۲۰۱۳ میلادی به مقام پاپ رسید و یکی از برنامه های اصلی خود را برقراری گفت وگو میان ادیان اعلام کرد، بهبود یافت