تاریخدان برجسته انگلیسی به دلایل سیاسی جایزه دانشگاه تل‌ آویو را نپذیرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ کاترین هال تاریخدان برجسته انگلیسی که قرار بود دیروز جایزه ۳۳۰ هزاردلاری «بنیاد دان دیوید» را در دانشگاه تل‌آویو دریافت کند، تحت تاثیر جنبش «انزوا، سرمایه‌ زدایی و تحریم علیه اسرائیل» (بی.دی.اس) این جایزه را نپذیرفت.

کمیته بریتانیایی برای دانشگاه‌های فلسطین که از تحریم رژیم اسرائیل حمایت می‌کند در بیانیه‌ای اعلام کرد: کاترین هال پس از گفت‌وگوهای مفصل با اعضای این جنبش، از پذیرش این جایزه صرف نظر کرده است.

رژیم اسرائیل مدعی شده است که در عوض، این جایزه را به سه اقتصاددان فعال در مبارزه با فقر، سه محقق در زمینه علوم نانو و دو تاریخدان اهدا خواهد کرد.

جنبش تحریمی «انزوا، سرمایه‌زدایی و تحریم علیه اسرائیل» (بی.دی.اس) به دلیل سیاست‌های آپارتایدی این رژیم نسبت به فلسطینی‌ها، در سال‌های اخیر در سطح جهان گسترش یافته است.

این جنبش بین‌المللی که از سال ۱۳۸۴ به همت ۱۷۱ سازمان فلسطینی تاسیس شد، به دنبال پایان دادن به اشغال‌گری اسرائیل در سرزمین‌های فلسطین و احترام به حق بازگشت آوارگان فلسطینی است؛ اعضای این جنبش بر اعمال «انواع مختلف تحریم علیه اسرائیل تا زمانی که این رژیم به تعهدات خود در قوانین بین المللی عمل کند» تاکید دارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و هوادارانش، جنبش بی.دی.اس را شکلی جدید از تروریسم برای سلب مشروعیت از اسرائیل دانسته‌اند. این در حالی است که هواداران جنبش بی.دی.اس چنین انتقادی را نوعی تاکتیک برای ارعاب و تفرقه‌افکنی می‌دانند که هدف آن جلوگیری از بحث و بررسی مشروع درباره اشغالگری اسرائیل در سرزمین‌های فلسطین است.