محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله یمن اعلام کرد که طرف مقابل در مذاکرات صلح این کشور در کویت هیچ چشم اندازی برای گفتگو ندارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المسیره، «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیات مذاکره کننده این جنبش در مذاکرات کویت روز دوشنبه اعلام کرد که ادامه تجاوز به یمن یا شکست مذاکرات صلح تبعاتی برای عربستان به همراه خواهد داشت و رژیم سعودی دشمن حقیقی مردم یمن باقی خواهد ماند.

وی در مصاحبه با شبکه المیادین گفت: طرف مقابل هیچ چشم اندازی برای گفتگو ندارد و به همین دلیل چندین بار از مذاکرات کناره گیری کرده است.

عبدالسلام تاکید کرد که مشکل کنونی در یمن این است که طرفی قدرت را در دست گرفته و نمی خواهد پیرامون موضوعات سیاسی و امنیتی تبادل نظر کند و واقف نیست که ۱۴ ماه است یک طرف نزاع در یمن است.

وی همچنین تصریح کرد که انصارالله مانعی برای بازگشت نیروها و تجهیزات نظامی به پایگاه های خود نمی بیند اما باید مکانیزم های این امر به شکلی شفاف در کویت مورد بررسی قرار گیرد.

عبدالسلام اظهار داشت که هیات ملی یمن مشغول مذاکره سیاسی است و نباید پیش شرط ها یا دیکته ای از سوی هیچ طرفی مطرح شود. وی افزود: جامعه بین الملل از ما تضمینی نخواسته است و ما هیچ پیش شرطی را قبول نمی کنیم.

وی پیرامون سخن گفتن هیات ریاض درباره عقب نشینی ارتش و کمیته های مردمی گفت: ما یمنی هستیم. به ارتش یمن بگوییم به کجا عقب نشینی کند. به صحرا؟ وی همچنین دیدار انصارالله با امیر کویت را مثبت اعلام کرده و اظهار داشت که امیر کویت ناخشنودی خود را از اوضاع انسانی در یمن و پیچیدگی اوضاع اقتصادی ابراز نمود.

عبدالسلام درباره مذاکرات روز دوشنبه که پس از گذشت ۶ روز از کناره گیری هیات ریاض از مذاکرات برگزار گردید، گفت: جلسات مذاکره امروز پروتوکولی و بدون بررسی موضوعات سیاسی برگزار گردید. در این مذاکرات پیرامون تشکیل یک کمیته محلی و بین المللی که وظیفه نظارت بر اجرای توافقات و حمایت از بازسازی یمن را برعهده دارد توافق کردیم.

وی افزود: ما درخواست کردیم که این کمیته امنیتی تحت نظارت دولت جدید باشد و معتقدیم که دولت توافقی باید در کویت تشکیل شود و در خصوص حضور افسرانی از کویت یا عمان در کمیته نظامی و امنیتی مانعی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که مذاکرات گروه‌های یمنی در کویت روز دوشنبه بعد از ۶ روز وقفه در پی کارشکنی‌ های هیئت ریاض، زیر نظر سازمان ملل متحد از سر گرفته شد.

در عرصه میدانی نیز روز دوشنبه در تیراندازی مزدوران متجاوز در استان تعز ۵ شهروند یمنی شهید و شماری دیگر زخمی شدند.