هیات ریاض که پیش از این با خروج از مذاکرات صلح یمن در کویت، آن را به بن بست کشانده بود، این بار با طرح پیش شرط های یک طرفه مذاکرات را با شکست مواجه کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ شبکه سعودی العربیه که از هیات یمنی تحت حمایت عربستان پشتیبانی می کند، در خبری فوری از شرایط جدید این هیات در مذاکرات صلح یمن در کویت خبر داد.

بنابراین گزارش، هیات یمنی تحت حمایت ریاض (گروه عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی یمن) درمذاکرات کویت تاکید کرد که توافق سیاسی تنها در صورت منحل شدن شبه نظامیان (گروه های مسلح وابسته به انقلابیون) و خروج علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین یمن و عبدالملک الحوثی رهبر گروه انصارالله (حوثی ها) از یمن میسر خواهد بود و پس از این مرحله باید توافق سیاسی صورت گیرد.

همچنین درخبری دیگر گفته می شود که هیات ریاض از طرف مقابل (هیات ملی یمن) خواسته است تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند و پایگاه‌ها و مناطق تحت کنترل خود را ترک کنند همچنین این هیات از انصارالله و علی عبدالله صالح خواسته است تا دولت عبدربه منصور هادی (رئیس جمهوری مستعفی یمن) را بپذیرند.

این در حالی است که مذاکرات گروه‌های یمنی در کویت روز گذشته (سوم خرداد ماه) بعد از ۶ روز وقفه و کارشکنی های هیأت ریاض و سکوت و همراهی سازمان ملل متحد در برابر این مانع تراشی ها از سرگرفته شده بود.

این سومین باری بود که هیئت ریاض (گروه عبد ربه منصور هادی) از مذاکرات خارج می شد و یا در مسیر آن سنگ اندازی می کرد.

امیر کویت از هیأت ریاض خواسته بود که به مذاکرات بازگردد اما این هیأت با خواسته امیر کویت مخالفت کرد و فقط بعد از دیدار با امیر قطر، به مذاکرات بازگشت؛ اما در مذاکرات امروز نیز با ارایه پیش شرط های غیر قابل پذیرش در برابر هیات ملی یمن (هیات انقلابیون یمن، انصارالله و علی عبدالله صالح) مذاکرات را به طور یکجانبه به شکست کشاند.

پیش از این رئیس هیئت ملی مذاکره کنندۀ یمن در کویت، هشدار داده بود که ادامه تجاوز عربستان سعودی به یمن یا شکست رایزنی ها، پیامدهایی منفی برای عربستان خواهد داشت.

“محمد عبدالسلام” قبل از اعلام پیش شرط های هیات ریاض گفته بود که طرف مقابل (گروه عبدربه منصور) دنبال راه حل نیست، به همین سبب چندین بار از مذاکرات خارج شده و امروز به این بهانه که نمی خواهد موضوع ریاست جمهوری عبدربه منصور هادی را بررسی کند، از مذاکرات خارج شد.

سخنگوی انصار الله یمن خاطر نشان کرد: انصار الله مشکلی با بازگشت خودروها و نیروهای نظامی به پادگان ها ندارد، اما سازوکار این موضوع باید به روشنی در کویت بحث شود.