دزفول – رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: مردم دزفول در تمام دوران جنگ تحمیلی قدر عظمت خود را دانسته و آن را نه ارزان و بلکه گران نیز نفروختند و حسرت یک آخ را بر دل دشمن گذاشتند.

به گزارش پرس شیعه؛ سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی عصر امروز سه شنبه در همایش بزرگداشت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان اظهار کرد: ایستادگی و مقاومت مردم دزفول قهرمان زبانزد عالم است و دزفول توانسته چهارم خرداد را در تاریخ کشورمان و تاریخ آزادی خواهی ملت های به پا خاسته ماندگار کند.

وی افزود: مردم دزفول در تمام دوران جنگ تحمیلی قدر عظمت خود را دانستند و آن را نه ارزان و بلکه گران نیز نفروختند و زیر باران گلوله ها، توپ ها و موشک ها حسرت یک آخ را بر دل دشمن گذاشتند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور اضافه کرد: در زمان جنگ صدای سفیر گلوله و موشک و لرزه و انفجار دیوارها لالایی کودکان دزفولی بود و آوای آرامش شیرخوارگان این شهر صدای غرش هواپیماها و شکستن دیوارهای صوتی بود.

سردار نقدی با بیان داستان هایی از شجاعت و مقاومت مادران و پدران دزفولی در زمان جنگ، تصریح کرد: گفتن از حماسه های مردم دزفول پایانی ندارد و باید برای این حماسه ها، جانبازان، شهیدان و لحظه لحظه قربان قلب مادرانی که انتظار فرزند خود را می کشیدند هزاران کتاب نوشت.

وی با بیان اینکه دزفول هم در خانه حماسه آفرید و هم جبهه های جنگ را سراسر غرق حماسه کرده بود، افزود: هر یک از حماسه های مردمان دلاور دزفول نیازمند یک کتاب است.

استکبارشناسی مردم

سردار نقدی، حماسه مردم دزفول را به یک کتاب استکبار شناسی و آمریکا شناسی تشبیه کرد و گفت: حماسه های مردم دزفول به ما دشمنانی را می شناساند که در طول سال های دفاع مقدس درمقابل آن حجم عظیم حملات وحشیانه رژیم بعثی کوچکترین عکس العملی از خود نشان نداد و در برابر هزاران بمب و موشکی که روانه این شهر و کشور شد حتی یک سطر بیانیه در محکومیت این جنایات صادر نکرد.

وی ادامه داد: دشمنی که امروز اگر کوچکترین اتفاقی در یک نقطه از ایران رخ دهد نظام اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم و بیانیه های پی در پی صادر می کند و شبکه های ماهواره ای و مجازی خود را نیز پر از حرف و شعار علیه ملت ما می کند در حالی که در مقابل آن همه کشتار، گورهای دسته جمعی و سیل خون مردمان دزفول و خوزستان در زمان جنگ هیچ یادی از حقوق بشر و ارزش جان انسان ها نکردند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور همچنین با بیان اینکه مردم دزفول به خوبی خصوصیت وحشی استکبار و ضد انسانی بودن رژیم های فاسد غربی را با گوشت و پوست خود لمس کرده اند، افزود: تاریخ مردمان دزفول با شناخت، آگاهی و بصیرت نسبت به این دشمنی ها عجین شده است.

سردار سرتیپ نقدی، عنوان کتاب دیگر حماسه های دزفول را استقامت و مقاومت نامگذاری کرد و نقش بی بدیل علما و روحانیون برجسته دزفول از جمله مرحوم آیت الله قاضی در زمان جنگ و در راستای ایستادگی خود در شهر و سفارش به ایستادن به مردم را مورد تقدیر قرار داد.

وی در ادامه، کلید رسیدن به پیشرفت و رسیدن به قله های پیروزی را عمل به مقاومت برشمرد و عنوان کرد: استقامت و مقاومت نه تنها در آخرت بلکه در این دنیا نیز پاداش دارد چرا که پیروزی در این دنیا نیازمند مقاومت در راه حق است.

سردار نقدی ادامه داد: در راستای نشان دادن اهمیت مقاومت همین بس که در قرآن نیز این واژه همراه با ایمان به خداوند آمده و صبر و استقامت در قرآن هم طراز حق هستند که این موضوع ارزش ایستادگی و مقاومت را نشان می دهد.

وی، مجددا با بیان آیاتی از قرآن برای تبیین و اهمیت نقش مقاومت، ایستادگی را عامل پیروزی تعداد کم در مقابل تعداد زیاد دانست.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: امروزه می بینیم مقاومت و ایستادگی انقلاب اسلامی و نور اسلام ناب محمدی عراق، یمن، لبنان و فلسطین را فتح کرده در حالی که رزمندگان ما برای دفاع به این کشورها اعزام نشده اند بلکه این استقامت و ایستادگی ملت ایران به ویژه دزفول قهرمان در جنگ تحمیلی و درمقابل دشمن بود که الگویی برای آزادی خواهان این کشورها شد.

سردار نقدی، تسلیم نشدن ملت آزادی خواه ایران در برابر ابرقدرت ها، فتح اسلام و انقلاب را ناشی از مقاومت و استقامت ملت ایران عنوان کرد و گفت: امیدوار هستیم در ادامه نیز تمام نقاط کلیدی جهان را بااین استقامت و پایداری خود فتح کنیم همانطور که تاکنون نیز با صبر خود نقاط زیادی را فتح کرده ایم.

وی با بیان اینکه ایستادگی کار هر کسی نیست، گفت: در صحنه های جنگ مردمانی مثل مردمان دزفول می خواهیم که با تمام توان زیر باران موشک ها و گلوله باران ها ایستادگی کنند، بنابراین هرکسی مرد این میدان نیست همانطور که امروزه خیلی ها که تا پیش از این صحبت از مقاومت و اسلام می کردند اکنون ملت ایران را دعوت به سازش با دشمن می کنند.

سازش در مقابل دشمنان غربی یک طنز تلخ است

سردار نقدی، دعوت به سازش در مقابل آمریکا و دشمنان غربی را یک پیشنهاد غلط، غیرقابل قبول و نادرست و یک طنز تلخ برشمرد و گفت: بسیار اشتباه است که از ملتی که آن زمان در مقابل آن حملات وحشیانه تسلیم نشدند و قهرمانانه سخن ترین لحظه ها و وقایع را تحمل کردند بخواهیم اکنون به‌خاطر تحریم ها و گران شدن دلار دربرابر این دشمنان خونخوار کوتاه بیایند و سازش کنند.

وی خطاب به مردم و مسئولان دزفول گفت: امروزه جا دارد مردم و مقامات دزفول قهرمان همانطور که در دفاع مقدس درخشیدند و حماسه آفریدند امروز نیز در عرصه اطاعت از ولایت و عمل به اقتصاد مقاومتی حماسه بیافرینند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور افزود: مردم دزفول منتظر هیچکس نباشید همانگونه که در زمان جنگ نیز منتظر کمک های کسی نبودید و هم اکنون نیز تصور کنید که تنها هستید پس با تمام توان خودتان در عرصه اقتصاد مقاومتی قدم بردارید.

سردار نقدی با بیان اینکه اگر عده ای به‌جای التماس کردن به بانک های اروپایی برای به گردش درآوردن دلار از مقاومت مردم دزفول و ایستادگی آنها درس و عبرت می گرفتند تاکنون قطعا به نتایج بسیار خوبی در کشور رسیده بودیم، لازمه مقاومت را خودباوری، باور عظمت شخصیت خود و توکل به خدا برشمرد.

وی تصریح کرد: درس مقاومت مردم دزفول به تمام ملت ما این است که به خودمان اعتماد کنیم، ظرفیت های عظیم خودرا بشناسیم و به خدا توکل کنیم چرا که پیروزی در مقاومت است.

سردار نقدی، تقدیم هزاران شهید، جانباز و آزاده توسط دزفول به اسلام را حماسه و درس های فراموش ناشدنی برشمرد و گفت: از خدا می خواهیم به تمام ما ظرفیت شناخت این حماسه ها و مقاومت های دلیرانه مردم دزفول همیشه قهرمان و مقاوم و یادگیری مکتب شهدا را روزافزون کند.

به گزارش مهر، در همایش بزرگداشت روز مقاومت و پایداری مردم دزفول علاوه بر سردار نقدی، سردار شاهوارپور فرمانده سپاه خوزستان، سردار رجبی فرمانده تیپ مردم پایه حضرت مهدی (عج) و سایر مسئولان شهرستان و مردم قشرهای مختلف دزفول به ویژه خانواده شهدا و جانبازان نیز حضور داشتند.

درپایان این مراسم از هفت کتاب منتشر شده به همت مرکز فرهنگی و هنری دفاع مقدس دزفول توسط مسئولان لشگری و کشوری حاضر در مراسم رونمایی شد.

کتاب های «فاتحان شلمچه» با محتوای نگاهی به عملکرد لشکر هفت ولیعصر (عج) در عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد، کتاب «کترین عملیاتی» شامل نقش آموزه های اسلامی در پیشبرد و پیروزی در جنگ تحمیلی به کوشش سردار رئوفی نژاد فرمانده لشگر هفت ولیعصر (عج) از جمله این کتب بود.

کتاب «خرده روایت هایی از شهر آجری» شامل داستان های کوتاه از نویسندگان جوان دزفول در دوران دفاع مقدس، کتاب «خط دوم نبرد» شامل خاطرات زنان شهیده دزفولی در ۸ سال دفاع مقدس به کوشش مرضیه زرکی، کتاب «آسمان خبری دارد» شامل خاطرات و روایت نوجوان عارف و شهید عبدالحسین خبری به کوشش گروه روایت گران شهدای دزفولی در مرکز فرهنگی و هنری دفاع مقدس این شهرستان، کتاب «کوکب هدایت» با محتوای درنگی در زندگی سردار شهید دزفولی عظیم محمدی زاده معاون عملیاتی لشکر هفت ولیعصر به کوشش حجت الاسلام احمد عابدی و «عصمت» شامل خاطراتی از شهیده دزفولی عصمت پورعنبری به کوشش سیده رقیه آذرنگ از جمله این کتاب ها بودند.

اجرای سرود توسط دانش آموزان با گویش محلی، اجرای نمایش زنده تاتر ویژه دفاع مقدس، سرودن شعر حماسی توسط فرزند شاعر حماسی مرحوم آغاسی از جمله دیگر آیتم های همایش گرامیداشت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان بود.