نتایج یک تحقیق جدید در انگلیس نشان می‌دهد چهار نفر از هر ۱۰ فردی که در یک خانواده مسیحی پرورش یافته‌ اند، اکنون دست از مذهب کشیده‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه گاردین با انتشار گزارشی اعلام کرد شمار افرادی که در انگلیس و ولز خود را «بی‌دین» توصیف می‌کنند، از شمار افراد مسیحی پیشی گرفته است.

به گفته محققان دانشگاه کاتولیک سنت ماری در تویینکهام، در سال ۲۰۱۴، ۴۸٫۵ درصد از مردم اعلام کردند به هیچ مذهبی گرایش ندارند و در مقابل ۴۳٫۵ درصد از مردم خود را مسیحی خواندند.

بر این اساس، شمار افراد «بی‌دین» از سال ۲۰۱۱ تقریباً دو برابر شده است.

قرار است نتیجه این تحقیق که «کاتولیسیزم معاصر در انگلیس و ولز» نام دارد، روز سه‌شنبه (۴ خرداد) در مجلس عوام مطرح شود.

استیون بلووِنت، از اساتید دانشگاه کاتولیک سنت ماری در این رابطه گفت: «نکتۀ قابل توجه، افزایش آشکارِ بی‌دینی در میان مردم است.»

بلووِنت افزود: در مقابلِ هر ۱۲ نفری که فرقه آنگلیکان و هر ۱۰ نفری که فرقه کاتولیک را ترک می‌کنند، تنها یک نفر به دین مسیحیت روی می‌آورد.

اطلاعات مربوط به اسکاتلند و ایرلند شمالی در این گزارش گنجانده نشده، اما نتیجه یافته‌های موسسه «نگرش‌های اجتماعی اسکاتلند» در ماه آوریل نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم این کشور اکنون دین ندارند.

بر اساس این تحقیق، ۵۲ درصد از مردم اسکاتلند اعلام کردند مذهب ندارند؛ این آمار در ابتدای آغاز این تحقیق در سال ۱۹۹۹، ۴۰ درصد بود. به گفته موسسه «نگرش‌های اجتماعی اسکاتلند»، حضور مردم در مراکز مذهبی نیز از سال ۱۹۹۹ به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

ایان مونتاگو، یکی از محققان این موسسه در این رابطه گفت: «یافته‌های امروز نشان می‌دهند که تعهد مردم اسکاتلند به مذهب، چه تمایل به تعلق داشتن به یک مذهب خاص و یا حضور در مراسم مذهبی رو به کاهش است.»