در پی اعلام کشف بمب خوشه‌ ای ساخت انگلیس در یمن، وزارت دفاع این کشور ادعا کرد که می‌خواهد درباره استفاده عربستان سعودی از بمبهای خوشه‌ای در حمله به یمن تحقیق کند.

به گزارش پرس شیعه؛ اعلام این موضوع از سوی انگلیس درحالی است که بسیاری از مجامع بین المللی و حقوقی بارها از لندن به دلیل ادامۀ حمایتهای تسلیحاتی از عربستان و فروش سلاح‌های مرگبار و کشنده به ریاض انتقاد کرده‌اند.
روزنامه “ایندیپندنت” چاپ لندن روز چهارشنبه در گزارشی تأکید کرد: “فیلیپ هموند” وزیرامورخارجه انگلیس تأکید کرد که وزارت دفاع این کشور در خصوص اتهامات مطرح شده علیه عربستان درباره استفاده از بمبهای خوشه‌ای در حمله به یمن، تحقیق می‌کند.
به نوشته این روزنامه، سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که هنگام تحقیقات میدانی از اوضاع شهروندان در مناطق نزدیک مرز عربستان، با یک بمب خوشه‌ای ساخت انگلیس مواجه شده، که منفجر نشده است.
این رسوایی جدید درحالی فاش شده که انگلیس معاهده بین المللی منع استفاده از این نوع بمبهای مرگبار را امضا کرده است. بمبی که به عقیده کارشناسان بدترین نوع سلاح کشنده در تاریخ جنگ به شمار می‌آید.
به نوشته ایندیپندنت، “فیلپ دان” وزیر مشاور دولت در امور دفاعی در کمیسیون مجلس عوام مدعی شد که ارتش انگلیس از سال ۱۹۸۹ بمب خوشه‌ای به عربستان نفروخته، و از سال ۲۰۰۸ نیز خدماتی برای این نوع بمبها ارائه نکرده است.
دان ادعا کرد که شاید بمب یافته شده توسط سازمان عفو بین الملل، یکی از بمبهایی است که در جنگهای قبلی از آن استفاده شده بود!