فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه به مدت سه روز میزبان ناو گروه هندی هستیم گفت: از جمعه تمرین مشترک دریایی یک روزه را در منطقه شرق تنگه هرمز انجام خواهیم داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر؛ امیر دریادار حبیب‌ الله سیاری در حاشیه ششمین همایش تجلیل از اسطوره‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران ویژه تکاوران نیروی دریایی مدافع خرمشهر که صبح امروز در سالن کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صبح چهارم آبان ماه سال ۵۹ منطقه خرمشهر را ترک کردیم و آرزو داشتیم که دوباره به این منطقه برگردیم و آن قسمت تصرف شده را آزاد کنیم.

وی افزود: با چشم گریان منطقه را ترک کردیم، اما در سوم خردادماه سال ۶۱ از همان نقطه که خرمشهر را ترک کرده بودیم، دوباره وارد این شهر شدیم و سجده شکر به جا آوردیم.

دریادار سیاری در خصوص حضور ناوگروه هندی در آب‌های ایران تصریح کرد: از صبح روز گذشته میزبان ناوگروه هندی هستیم و تا سه روز آنها در آب‌های ایران حضور خواهند داشت؛ جمعه تمرین مشترک دریایی یک روزه در منطقه شرق تنگه هرمز با ناوگروه هندی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: دو فروند ناوشکن از نیروی دریایی هند به همراه بالگرد با ناوشکن‌های نیروی دریایی ارتش تمرین یک روزه را انجام خواهند داد که نشان‌دهنده جایگاه جهوری اسلامی ایران در عرصه دریایی است. با کسانی تمرین می‌کنیم که شاید باور نمی‌کردند که ما توان لازم را داشته باشیم، اما امروز باور دارند و با ما تمرین می‌کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص رونمایی‌های جدید توسط نیروی دریایی ارتش در سال ۹۵ اظهار داشت: در سال ۹۵ تلاش می‌کنیم چندین الحاق جدید داشته باشیم؛ به دنبال الحاق ناوشکن سهند، زیردریایی فاتح و ناوشکن موج شماره ۴ که هنوز نامگذاری نشده است به نیروی دریایی هستیم.

دریادار سیاری خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۹۵ حضور در دریای آزاد را باید گسترش دهیم و امیدواریم بتوانیم در این سال در اقیانوس اطلس حضور پیدا کنیم.

وی در خصوص خرید تجهیزات از کشور روسیه گفت: در نیروی دریایی برای ساخت هر آن چیزی که نیاز داشته باشیم، اقدام می‌کنیم.