یک روزنامه سعودی مدعی شد که ایران به شرایط عربستان برای حج امسال تن داده است.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه سعودی عکاظ روز چهارشنبه ادعا کرد، ایران با تن دادن به شرایط حج، با امضای صورت جلسه نحوه شرکت حجاج ایرانی در مراسم امسال حج موافقت کرد.
این روزنامه همچنین خاطرنشان کرد که دستور موافقت با درخواست رئیس سازمان حج و زیارت ایران و هیئت همراهش برای سفر به عربستان برای تکمیل امضای صورت جلسه ترتیبات برگزاری مراسم حج صادر شده است، و وزارت حج و عمره امروز (چهارشنبه) زمانی را برای دیدار با هیئت ایرانی و امضای این صورت جلسه تعیین کرده است.
ادعای این روزنامه سعودی درحالی مطرح می‌شود که رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در جدیدترین اظهاراتش تأکید کرده است که، اعزام حجاج منوط به پذیرش شرایط و مطالبات طرف ایرانی است.
اوحدی که بمنظور برگزاری دور دوم مذاکرات حج در راس هیئتی شش نفره عازم عربستان است، گفت: این دوره از مذاکرات آخرین فرصت است تا سعودی‌ ها به وعده‌هایی که دادند و شرایط طرف ایرانی جامه عمل بپوشانند.
وی در خصوص اعلام آمادگی سعودی‌ها برای صدور ویزای حجاج در داخل کشور گفت: اخیرا وزیر جدید حج عربستان طی نامه‌ای اعلام کرده که مشکل صدور ویزای حجاج را در داخل کشور ایران حل کردند که این اقدام می تواند به عنوان قدمی مثبت تلقی شود.
اوحدی افزود: همچنین عربستان طی دعوت نامه‌ ای رسمی از سازمان حج و زیارت خواسته تا برای حضور در دور جدید مذاکرات حج عازم جده شود.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: جلسات کارشناسی متعددی در این خصوص با حضور نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و دیگر مسئولان کشور برگزار شده و نهایتاً تصمیم گرفته شد تا این سفر انجام گیرد و امروز هیئت ایرانی عازم عربستان است.
مهندس اوحدی بیان کرد: البته در پی ارسال نامه از سوی سعودی‌ها ما نیز طی نامه‌ای به آنها تأکید کردیم که حل مشکل صدور ویزا یکی از ۱۱ شرط اساسی طرف ایرانی است، لذا دولت عربستان و وزارت حج آن کشور بایستی نسبت به لحاظ نمودن شرایط و مطالبات بر حق زائران ما در متن تفاهم نامه تنظیمی اقدام نماید.
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص سیاست های هیئت اعزامی حج اعلام کرد: مسئولین ارشد نظام، مراجع عظام تقلید و نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت بر موضوع تضمین برای تأمین امنیت حجاج تأکید دارند. ما در سال گذشته در عمره و حج سه حادثه تلخ را تجربه کردیم که نگرانی در زائران ما ایجاد کرده و وزارت حج عربستان باید ۲۰ پیشنهاد و راهکار اجرایی ما برای تأمین امنیت حجاج را در قرارداد لحاظ کنند که این موارد جزء سیاست های اولیه ماست.