حضرت آیت الله نوری همدانی به برخی تلاش ها برای دو قطبی کردن جامعه واکنش نشان داد و این مساله را خواسته دشمن و عامل ضعف کشور دانست.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، عزت مسلمانان را بسیار مهم دانست و گفت: مسؤولان هر کجا صحبت می کنند تکیه گاه شان عزت و قدرت مسلمانان باشد.

وی این مساله را برای دیپلمات ها بسیار مهم دانست و گفت: هر کجا میان ما و دنیای کفر صحبت و مذاکره ای بوجود می آید موضع گیری ها باید عزت مندانه و متضمن قدرت اسلام باشد.

این مرجع تقلید نرمش در مقابل دشمنان را عامل جری شدن آنان دانست و تصریح کرد: هر کجا نرمش نشان دهیم آنها سلطه بیشتری پیدا می کنند و این مساله نیز برای ما تجربه و ثابت شده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت وحدت و اتحاد در جامعه، بر لزوم پرهیز از دو قطبی کردن جامعه که موجب ضعف و ذلت است، تاکید کرد.

وی شاخص قدرت نظام اسلامی را اراده رهبری ذکر و تصریح کرد: همه باید با این اراده گام برداریم؛ کسانی که سعی می کنند جامعه را دو قطبی کنند و دو قطبی نشان دهند این موجب ضعف است، اراده رهبری حاکم بر تمام اراده ها است.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رایزنی مقامات کشورمان با عربستانی ها برای پیگیری موضع اعزام حجاج، تصریح کرد: تاکید همیشگی ما این است که تحت هر شرایطی عزت و امنیت مسلمانان و حجاج ایرانی باید حفظ شود.

وی تصریح کرد: ما در صورتی حاضر هستیم به حج برویم که کرامت، امنیت و عزت زائران حفظ شود؛ امیدواریم مقامات کشورمان با این نتیجه از سفر به عربستان باز گردند.

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه درس خارج خود که با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه برگزار می شود، به تبیین اهمیت جهاد در دین مبین اسلام پرداخت و گفت: جهاد دارای آثار مثبت بسیار فراوان است و اگر جهاد نباشد، ظلم و سلطه استعمار و استکبار است.

وی در ادامه به قاعده لاضرر اشاره و تصریح کرد: ما اگر بخواهیم با استناد به «قاعده لاضرر» جهاد را نفی کنیم هیچ چیز باقی نمی ماند، تمسک به قاعده لاضرر برای نفی جهاد دارای اشکالات فراوان است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم انقلاب اسلامی را مصداق جهاد دانست و گفت: از نظر شرع جهاد ضرر نیست، بلکه جهاد خیر، احسان، خدمت و فوز عظیم است.

وی عزت امت اسلام در گرو جهاد دانست و خاطرنشان کرد: البته جهاد زحمت و تلاش دارد و حتی گاهی اوقات منجر به شهادت می شود، اما اینها هیچ کدام مصداق اضرار به نفس نیست.

حضرت آیت الله نوری همدانی در نتیجه گیری خود از این بحث خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر نیز مصداق جهاد است و نمی توانیم آن را با استناد به قاعده لا ضرر از میان برداریم.