طرح بومی‌ سازی آموزش و تربیت ائمه جماعات با هدف جلوگیری از ورود تفاسیر رادیکالی از اسلام به سوئد در این کشور اجرا می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ طرح بومی‌ سازی آموزش و تربیت ائمه جماعات با هدف جلوگیری از ورود تفاسیر رادیکالی از اسلام به سوئد در این کشور اجرا می‌شود.

این طرح که از سال تحصیلی آینده آغاز می‌شود، از طریق بودجه سالانه آموزشی دولت که به مراکز آموزشی بزرگسالان سوئد اعطا می‌شود، به اجرا در می‌آید.

هدف از این طرح آموزشی یک ساله، فراهم‌آوردن زیربنایی برای آموزش الهیات و رهبری اسلامی به کسانی است که می‌خواهند در این زمینه تحصیل کنند و پیشوای دینی شوند.

عبدالقادر حبیب، مدیر اجرایی این پروژه در گفت‌وگو با شبکه رادیویی سوئد گفت: ما الهیات و رهبری اسلامی را تدریس خواهیم کرد. سال اول تنها یک آشنایی خواهد بود و سال‌های بعد برنامه آموزشی ما عمیق‌تر و گسترده‌تر خواهد شد.

وی گفت: با ارائه آموزش اسلامی به جوانان مسلمان به ویژه مهاجران، در آینده پیشوایان مسلمانی خواهیم داشت که با ارزش‌های این کشور اسکاندیناویایی آشنا باشند. این آموزش‌های دینی همچنین با هر نوع دکترین افراط‌گرایانه که در برخی جوامع اسلامی وجود دارد، مقابله می‌کند.

در راستای این طرح نخستین دوره آموزشی پرورش ائمه جماعات پاییز امسال با سرمایه‌گذاری دولت سوئد در استکهلم برگزار می‌شود.

آماری رسمی از تعداد مسلمانان در سوئد وجود ندارد؛ اما تخمین زده می‌شود که بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار مسلمان در این کشور وجود داشته باشند.

آغاز مهاجرت مسلمانان به سوئد در دهه ۱۹۷۰ بوده و سال گذشته نیز حدود ۱۶۳ هزار مهاجر مسلمان خواستار پناهندگی در این کشور شدند.

در همین زمان حداقل ۳۰۰ شهروند سوئدی نیز برای پوستن به داعش، این کشور را به مقصد سوریه و عراق ترک کرده‌اند.