همدان- کارشناس مسائل دینی و فرهنگی با بیان اینکه دشمن امروز به فکر بی اعتقاد کردن جوانان و سرقت مغزهاست، گفت: دشمن فکر ایجاد تفرقه بین نظام و مردم است.

به گزارش پرس شیعه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی ادیب یزدی شامگاه یک‌شنبه در جلسه‌ای که در دفتر امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه استان همدان تشکیل شد بابیان اینکه از همدان شخصیت‌های برجسته‌ای به عالم تقدیم شده است، گفت: آیت‌الله آخوند ملاعلی شوندی همدانی از همین دیار در دامان اسلام پرورده شد و همدان خواستگاه ابرمردان عالم عرفان و معرفت و شناخت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مدافعان حرم این روزها در اوج بصیرت و تقوا مشغول دفاع از مرزهای کشور هستند و مهاجرین الی الله که در فاجعه منا به لقا الله پیوستند از یاران امام زمان خواهند بود، افزود: دهه فجر شهدای مظلومی را به خود دیده که باید طبق فرمایش امام خمینی(ره) این پویندگان راه حق را سرمشق خود قرار دهیم.

وی بابیان اینکه رمز دست‌یابی به استقلال واقعی در انقلاب اسلامی ایران نهفته است، خاطرنشان کرد: زیباترین پیوندها بین رهبری و ملت برقرار بوده و عزت ملت درگرو ۲۲بهمن است چرا که اوج جانبازی و شهادت در این دوره اتفاق افتاده است.

وی همچنین در ادامه با تأکید بر اینکه نباید از تجلیل دهه فجر غافل شویم، عنوان کرد: ۲۲بهمن قله پیروزی ملت اسلامی ایران است.

ادیب یزدی بابیان اینکه بحث اصلی امروز جایگاه رهبری در دوران غیبت امام زمان است، عنوان کرد: یکی از جلوه‌های انقلاب اسلامی ایران جایگاه فکری و سیاسی رهبری جامعه شیعه است که به درجه‌ والایی از معنویت رسیده و باید نقش علمای اسلام در قضیه مهدویت موردتوجه قرار گیرد.

التهاب برای ظهور امام زمان در بین شیعیان روزبه‌روز رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد

کارشناس مسائل دینی و فرهنگی با طرح این موضوع که عالی‌ترین مراتب مجاهدت از شهر قم برخاسته است، بیان داشت: باوجوداینکه ۱۱قرن از غیبت امام زمان می‌گذرد اما التهاب برای ظهور امام زمان در بین شیعیان روزبه‌روز رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد.

ادیب یزدی در ادامه بابیان اینکه زنده نگه‌داشتن غیبت امام زمان در جامعه حاصل مجاهدت علمای بافضیلتی است که با دو بال تقوا و علم در آسمان معرفت پرواز کردند، اشاره کرد: باید قدر علما را بدانیم و جایگاه علما در دنیا بیشتر تبیین شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه جامعه‌ای که علما در آن محبوب باشند رو به اعتلاست، عنوان کرد: هیچ قشری نمی‌تواند جای علما را در جامعه پر کند و اگر به دنبال صلاح و تقوا و پیشرفت جامعه هستیم باید اجازه دهیم علما بیشتر وارد عرصه شوند.

وی بابیان اینکه جایگاه علما نزد ائمه اطهار و معصومین جایگاه ویژه‌ای است، گفت: خصوصیات امام خمینی(ره) به‌عنوان اعلم علمای زمان خود نیازمند بازخوانی است.

ادیب یزدی با طرح این موضوع که امام شخصیت ممتاز و حکیم و خودساخته‌ای بود و مدیریت یک نهضت عظیم اسلامی و دینی را بر عهده داشت، افزود: چنین مدیریتی نیازمند ارتباط قوی با پروردگار الهی بود.

اقتدار امام، استکبار را زمین‌گیر کرد

کارشناس مسائل دینی و فرهنگی بابیان اینکه امام خمینی باوجود اطلاع یافتن از خبر سقوط خرمشهر همچنان اقتدار داشت و همین اقتدار امام، استکبار را زمین‌گیر کرد، تأکید کرد: شخصیت امام ازنظر علمی و تقوایی و پتانسیلی بسیار عجیب بود و درنهایت باوجود رهبری همین شخصیت، انقلاب به پیروزی منجر شد.

ادیب یزدی با طرح این موضوع که دوران امام، دوران بنیان‌گذاری انقلاب و معماری نظام الهی برحق بود و به‌گونه‌ای طراحی‌شده بود که نقش مردم با پیروزی انقلاب گره‌خورده باشد، عنوان کرد: در بعضی مقاطع عده‌ای جمهوریت و اسلامیت را قابل‌جمع نمی‌دانستند که این از نفس و سرشت پست انسانی آن‌ها برخاسته بود و خیلی از جریان‌های غرض‌ورز نیز به این مسئله دامن زدند.

وی با اشاره به اینکه اسلام نشان داد که با همه این دشمنی‌ها می‌توان جامعه را اداره کرد، تأکید کرد: نقاط مشترک جمهوریت و اسلامیت را باید تبیین کرد چراکه دوران تنزیل انقلاب دوران تکوین نهادهای انقلاب اسلامی بوده است.

وی با طرح این مسئله که پس از رفتن امام خمینی دوران تأویل انقلاب اسلامی فرارسیده و دوران تأویل زمان برآورده شدن تمام خواسته‌های دوران تنزیل است و ویژگی‌های خاص خودش را دارد، افزود: دوران تأویل شامل قضایا و امتحان‌های اصلی برای خواص و چهره‌های برجسته است و رهبری نهضت شرایط پیچیده‌تری پیدا می‌کند.

کارشناس مسائل دینی و فرهنگی بابیان اینکه در دوران تأویل عهدشکنی‌ها، بی‌وفایی‌ها، حسدها و کینه‌ورزی‌هایی که در زمان تنزیل قابل‌تصور نبود اتفاق می‌افتد، تأکید کرد: اداره کشور اکنون بسیار سخت‌تر شده چراکه دشمنان ایران اسلامی نقاط ضعف را شناسایی کرده و بسیاری به فکر این هستند که نظام اسلامی را مردود و ناکارآمد نشان دهند.

جمله «همه مدیران دزدند» هدف تلقینی دشمن به افکار عمومی است

ادیب یزدی همچنین عنوان کرد: دشمن امروز به فکر بی‌اعتقاد کردن جوانان و سرقت مغزهاست و در پی آن است که جمعیت ما را نامتعادل و متزلزل نشان دهند چراکه دشمنان مدیریت نظام را هدف قرار داده‌اند و جمله «همه مدیران دزدند» هدف تلقینی دشمن به افکار عمومی است.

وی بابیان اینکه دشمن به فکر ایجاد تفرقه بین نظام و مردم است، تأکید کرد: اکنون فشار اصلی بر روی دوش رهبری قرارگرفته چراکه حفظ انقلاب از رخداد انقلاب مهم‌تر است.

وی با اشاره به این موضوع که جوانان ما باید مورد ارشاد شخصیت‌های ممتاز جامعه قرار بگیرند به طرح این سؤال پرداخت که آیا کسی به غیر ولی‌فقیه می‌تواند کار ولایت را انجام دهد و گفت: همان‌طوری که مشکلات امیرالمؤمنین با مشکلات پیامبر قابل قیاس نبود، مشکلات امام خمینی نیز با مشکلات مقام معظم رهبری قابل قیاس نیست و امروز آن‌گونه که شایسته است برخی دعوت رهبری را لبیک نمی‌گویند.

ادیب یزدی با تأکید بر اینکه مقام رهبری و ولایت تمام شرف و استقلال و عزت ماست و هزاران اعجاز در دوران رهبری صورت گرفته است، افزود: در قضیه سوریه همه معتقد بودند بشار اسد رفتنی است و هدف این بود که اسرائیل دیگری علم کنند اما موفق نشدند چراکه رهبری فرمودند اگر سوریه به غارت برود هدف بعدی دشمن، ایران است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری امروز استکبار را به‌زانو درآورده است، عنوان کرد: از انقلابی‌ها توقع داریم انقلابی و ولایی باقی بمانند و امروز فقط در ذیل هدایت‌های رهبری می‌توان ولایی باقی ماند.

وی با طرح این مطلب که در دوران تأویل باید گوش‌به‌فرمان رهبری باشیم و مبادا بلغزیم یا بی‌جهت برنجیم، عنوان کرد: به هر قیمتی که شده باید امنیت را در ایران حفظ کنیم و دهه فجر انقلاب اسلامی ایران فرصت مناسبی است تا وفای خود را به رهبری ثابت کنیم