آخرین کار تحقیقی حجت الاسلام و المسلمین خراسانی، تحقیق بر تبیان شیخ طوسی است که نه تنها فخر شیعه، بلکه عالم اسلام می باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌ الاسلام و المسلمین محمد علی مهدوی‌ راد، امروز ششم خرداد، در همایش نکو داشت حجت الاسلام و المسلمین سید علی خراسانی که در مدرسه علمیه امام کاظم (ع) قم برگزار شد، با ذکر این مطلب که این عالم وارسته سال‌ها در عرصه پیراستگی از وابستگی‌ها و کسب دانش و فضل قدم برداشته، گفت: برای بسیاری از کسانی که در حوزه قم مشی کرده‌اند، حدود سه دهه پیش مؤسسه آل‌البیت (ع) لطباعه و النشر به صورت جدی آثار عظیمی را منتشر می‎کرد که مقدمه‌ای برای ایجاد مؤسسه جلیل آل‎البیت لاحیاء التراث شد.

وی افزود: موسسه مصداق آیه «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلًا کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَا»(سوره ابراهیم آیه ۲۴) است و امروز آثار نشر یافته از این مؤسسه آثاری ارجمند و فاخر در حوزه تفسیر و فقه و کلام و رشته‌های دیگر است؛ این مؤسسه امروز گسترده و گسترده‌تر شده و حجت الاسلام والمسلمین خراسانی از پایه‌های عظیم و استوار مؤسسه به شمار می رود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی‌راد بیان کرد: آثار مهمی در این مؤسسه احیاء شده و امروز یکی از فرازمندترین و استوارترین مؤسسه‌های شیعی با ابتکارها و خلاقیت‌های بدیع است و به عنوان اولین مؤسسه در بنیان نهادن پژوهش‌های جمعی محسوب می‌شود.

این قرآن‌پژوه عنوان کرد: حجت الاسلام و المسلمین خراسانی دانش‌ آموخته حوزه نجف و کربلاست و گرداننده یکی از موسسات آموزشی و پژوهشی نحف و فردی محقق و مولف بوده و هست.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی‌راد اظهار کرد: حجت الاسلام والمسلمین خراسانی به نظرم مصداق عبادالرحمان است؛ آرام، کم‌حرف و پرکار است و یک بار از ایشان سخنی به بدی درباره کسی نشنیدم؛ در کارش بسیار محکم، دقیق و استوار است، فراوان به جامعه یاری رسانده ولی برای خود بهره‌ای نبرده و همچنین فروتنی در دانش از ویژگی‌های عجیب ایشان است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی‌ راد عنوان کرد: آخرین کار تحقیقی وی تحقیق بر تبیان شیخ طوسی است که نه تنها فخر شیعه، بلکه عالم اسلام است.

وی با تمجید از برپایی این همایش افزود: فرازمندی، فراملی‌نگری، بلنداندیشی و با همه بودن از جمله ویژگی‌های دیگر این عالم فرزانه است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی‌راد تصریح کرد: نظارت و پژوهش مستقیم این اثر به عهده وی بوده که در صفای باطن کم نظیر است و بخشی از متون تفسیری و … را تحقیق و تصحیح کرده‌اند که از جمله آن تبیان شیخ طوسی می باشد.

وی اظهار کرد: امیدواریم موسسه آل البیت(ع) بتوانند تحقیق و تصحیح این تفسیر جلیل‌القدر را به پایان ببرد تا وارد بازار نشر شود و محققان بتوانند از آن بهره‌مند گردند.