حجت‌الاسلام و المسلمین خراسانی افتخار شیعه است، ایشان در نجف تحصیلات خود را نزد بزرگان نجف طی کرده، سال ها در جهت نشر و توسعه فرهنگ اهل بیت (ع) خدمت نمود؛ بنابراین چنین افرادی باید در حوزه گرامی داشته شوند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله رضا استادی امروز در آیین نکوداشت حجت‌ الاسلام و المسلمین سید علی خراسانی که در سالن همایش مدرسه علمیه امام کاظم و به همت موسسه آل البیت (ع) برگزار شد، گفت: قدردانی از بزرگان دین و حوزه بسیار با اهمیت است و باید اشخاصی که عمر خود را صرف دفاع از حریم ولایت کردند، مورد تجلیل واقع شوند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: این گونه همایش های لازم است تا نحوه تحصیل بزرگان گذشته را ببینیم که چطور درس می‌خواندند و امروز در حوزه‌ها چگونه درس می‌خوانیم؟؛ برخی بعد از چند سال درس خواندن، خود را بی نیاز می‌دانند.

وی با اشاره به القاب کنونی در حوزه بیان کرد: انتظاری از حوزه می رود امروز مقداری کمرنگ شده، این است که حتی لفظ و القاب هم کمتر گفته شود.

آیت الله استادی اظهارکرد: حجت‌الاسلام والمسلمین خراسانی افتخار شیعه است، ایشان در نجف تحصیلات خود را نزد بزرگان نجف طی کرده، سال ها در جهت نشر و توسعه فرهنگ اهل بیت(ع) خدمت نمود؛ بنابراین چنین افرادی باید در حوزه گرامی داشته شوند.

این استاد حوزه با اشاره به نسب و خانواده حجت الاسلام والمسلمین خراسانی بیان کرد، ذکر این مطلب که آیت الله خراسانی، از بزرگان و شاگرد میرزای شیرازی بود، تصریح کرد: ایشان مدتی در سامراء تحصیل و تدریس داشته و ۱۹ سال در محضر میرازی شیرازی درس خوانده است.

وی گفت: آیت الله خراسانی فردی در غایت ورع و احتیاط بود؛ امروز هم انتظاری که مردم از روحانیون دارند و در طول تاریخ هم به همین واسطه دنباله‌رو آنان بوده‌اند، مسئله ورع، تقوا و کمک به فقراست و مردم می‌خواهند یک مرجع و روحانی این طور بوده و دست مردم را بگیرد و حامی آنان باشد. ما باید امروز این طور باشیم.

استاد حوزه گفت: عموی ایشان نیز از اوتاد و بزرگان بود؛ در وصف حال ایشان آمده که فردی عالم، فاضل و جلیل بود و در خراسان تحصیل کرده و بعد از وفات پدرش، چهل سال در کاظمین بوده است.

وی ادامه داد: این عالمان در میان مردم زندگی می‌کردند و مردم هم می‌دیدند که ایشان معاد را باور کرده و همین مسئله سبب تقویت دینداری مردم می‎شد.

وی تاکید کرد: این موارد باید در حوزه‌ها ترویج و تبلیغ شوند، البته علم و تهذیب هردو مهم هستند، ورع و تهذیب و به فکر گرفتاری مردم بودن نیز چیزی است که سبب حفظ دین مردم می شود؛ لذا اصل در حوزه همین ورع و تهذیب است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: این مهم است که یک محقق بخواهد کارش درست باشد، بنابراین نباید در آن عجله کند؛ که درباره استاد خراسانی گفته‎اند، وی برای آن که یک عبارت دقیق باشد، چندین روز وقت صرف کرده است. همچنین ایشان و همکارانشان یک دوره وسایل ۳۰ جلدی را در طول چندین سال تصحیح و تحقیق کرده اند که نشان از دقت محقق دارد؛ پس برای یک محقق، صبر و به فکر رفع مشکل بودن، خیلی مهم است.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: یکی از خدمات آقای خراسانی و موسسه آل‌البیت (ع) تربیت گروه‌های علمی است که هم اکنون نیز در موسسه کارهای مهم فراونی را انجام می دهند.

وی تاکید کرد: از جمله امتیازات موسسه مذکور این است که نقشه راه از ابتدا برایشان روشن بوده و هست و عمدتا در زمینه کتب اصیل، تحقیق و تصحیح انجام می‎دهند و در چارچوب مدون شده خود پیش می‌روند.

آیت‎الله استادی با بیان این که استنساخ، کار علما و مراجع را آسان می‌کند، گفت: باید در حوزه به استنساخ اهمیت بیشتری بدهیم و همین طور که از محققان تجلیل می‌شود، باید از استنساخ‌کنندگان نیز تقدیر و تجلیل شود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که فیض کاشانی در کتاب وافی آورده که من ۳۰ سال برای این کتاب زحمت کشیدم، تصریح کرد: با این نوع تلاش‌ها بوده که دین حفظ شده است.