وزیر دادگستری و آزادی های مغرب گفت، آمریکا شایسته بررسی اوضاع حقوق بشر در مغرب نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ مصطفی الرمید افزود، محتوای گزارش وزارت امور خارجه آمریکا درباره حقوق بشر در مغرب غیر واقعی است چه اینکه آمریکا صلاحیت بازخواست وضعیت حقوق بشر در مغرب را ندارد چون خودش به اندازه کافی این حقوق را نقض کرده است.
وزیر دادگستری مغرب این مطلب را در پاسخ به سوال نمایندگان پارلمان این کشور درباره گزارش وزارت خارجه امریکا بیان کرد.
وی گفت، مغرب دستاوردهای زیادی را در زمینه حقوق بشر کسب نموده است گرچه برخی طرف های بین المللی به تلاش کشورمان در این زمینه تردید داشته و اعتقاد ندارند که مغرب امروز، مغرب دیروز نیست.
الرمید از مطبوعات و جمعیت های ملی مدافع حقوق بشر خواست تا وقتی واقعیت برای آنان ثابت نشده است، نهادهای نظام را محکوم نکنند چون چنین اقدام هایی، سازمان های خارجی و کشورهای جهان را به اتخاذ مواضعی سوق خواهد داد که تا حد شورای امنیت می رسد.
وی گفت که به وکلا پیشنهاد کرده کمیته حقیقت یاب درباره این گزارش تشکیل دهند و دولت نیز گفت وگو با سازمان های بین المللی مانند “سازمان عفو بین الملل” و “دیدبان حقوق بشر” را آغاز کرده است.
تنش درباره وضعیت حقوق بشر در مغرب پس از انتشار گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در اوایل آوریل ۲۰۱۶ آغاز شد که درباره نقض این حقوق در مغرب مانند مستقل نبودن قوه قضاییه، محدودیت برای آزادی های فرد، اجرا نشدن قانون اساسی، عدم قانونمداری نهادهای امنیتی، اوضاع بد زندان ها و بازداشتگاه ها و اعمال محدودیت برای مطبوعات می باشد.
وزارت امور خارجه مغرب با ابراز خشم از این گزارش سفیر آمریکا در رباط را فراخواند و این گزارش را به خاطر آنچه “افترا و اشتباهات آشکار” خواند، محکوم کرد.
مغرب تاکید کرد، ادعاهای خطرناک مطرح شده در گزارش آمریکا این رویکرد را ایجاد می کند که نهادهای مغرب وظایف خود را به طور کامل انجام نمی دهند.
وزارت کشور مغرب هم با انتشار بیانیه ای این گزارش را “افترا” خواند که مبتنی بر “وقایع ساختگی، جعل واقعیت و دروغ پردازی” است و یادآور شد، مغرب نمی پذیرد که از هیچ طرفی درس بگیرد اما از انتقاد سازنده نیز آزرده نمی شود.
مغرب در شمال غرب آفریقا ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. این کشور از شرق با الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه ‌است.
مغرب ادعای مالکیت صحرای غربی را دارد و بخش عمده‌ای از آن را از سال ۱۹۷۵ اداره کرده‌ است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه‌ است. مساحت آن ۴۴۶ هزار و ۵۵۰ کیلومتر و جمعیت آن بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ میلادی ۳۱ میلیون و ۳۵۲ هزار نفر بود.