صندوق توسعه عربستان سعودی وعده داد که برای ساخت مدارس جدید در قرقیزستان، تسهیلات اعتباری ارائه دهد.

به گزارش پرس شیعه؛ الویرا ساریوا وزیر آموزش و علوم جمهوری قرقیزستان امروز در جلسه کمیسیون بودجه و دارایی پارلمان این کشور اعلام کرد، صندوق توسعه عربستان سعودی آمادگی خود را برای اعطای وامی به مبلغ ۲ میلیارد ۱۰۰ میلیون «صوم» با بازپرداخت ۲۵ ساله، اعلام کرده است.

وی گفت: این توافقنامه در مدت ۲ سال مورد مطالعه و تدوین قرار گرفته است.

«الویرا ساریوا» افزود: در طرح پیشنهادی سعودی‌ها، مبلغ فوق‌الذکر برای ساخت ۱۶ مدرسه در کشور اختصاص خواهد یافت.

وی همچنین تصریح کرد: انتظار می‌رود که این مدارس در بیشکک، «اوش» و مناطق دیگر ساخته شود و فهرست این مدارس مورد تأیید دولت قرار گرفته است.

سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در بخش‌های دینی و آموزشی در قرقیزستان در حالی است که به باور کارشناسان، این اقدامات در راستای تقویت نفوذ «ریاض» در لایه‌های مختلف اجتماع کشور و در نهایت تبلیغ ایدئولوژی خود که همان سلفیت و وهابیت است، صورت می‌گیرد.

حضور عربستان در بخش آموزشی قرقیزستان در حالی است که چندی قبل نیز سفارت سعودی در بیشکک، مرکز فرهنگی عربستان را در کتابخانه ملی قرقیزستان افتتاح کرد.

این در حالی است که پروسه حضور عربستان در بخش‌های مختلف در قرقیزستان از زمان افتتاح سفارت این کشور در بیشکک روندی صعودی به خود گرفته است و ریاض با اختصاص بودجه‌های کلان به این جمهوری آسیای مرکزی، سعی در تحکیم نفوذ ایدئولوژیک خود دارد.

در این راستا علیرغم آنکه جامعه مسلمانان قرقیزستان که اکثریت اهل سنت و حنفی مذهب هستند (قبلا رویکرد معتدلی در مناسبات با اهل تشیع و دیگر مذاهب داشتند)، در این اواخر از سوی برخی از روحانیون قرقیزستانی تحصیل کرده در عربستان، پاکستان و دیگر مراکز آموزشی دینی نزدیک به سعودی‌ها، پیوسته جامعه مسلمانان این کشور علیه شیعه و همچنین علیه روسیه به دلیل پشتیبانی از نظام سوریه، تحریک می‌گردند که اینگونه اقدامات، نگرانی‌هایی جدی را در بین کارشناسان و تحلیلگران و برخی شخصیت‌ها و مقامات کشور ایجاد کرده است.