اعضای مجلس نمایندگان امریکا در تلاش برای تضعیف توافق هسته‌ ای میان ایران و گروه ۱+۵، به ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران رای دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ مجلس نمایندگان امریکا چهارشنبه (۵ خرداد) با ۲۵۱ رای موافق در مقابل ۱۶۸ رای مخالف، به متمم پیشنهادی سناتور جمهوریخواه رون دسانتیس از ایالت فلوریدا در طرح بودجه انرژی رای داد.

پیشتر نیز در اوایل سال جاری متمم مشابه‌ای به سنای امریکا از سوی تام کاتن سناتور جمهوریخواه مبنی بر منع خریداری آب سنگین از ایران ارائه شده بود که دموکرات‌های مجلس سنای امریکا مانع از تصویب آن شدند.

دولت باراک اوباما، رییس جمهور امریکا ماه گذشته میلادی قرار داد خرید ۳۸ تن آب سنگین از ایران به ارزش ۸٫۶ میلیون دلار را نهایی کرد.

این متمم نمی تواند بر قرار داد کنونی خرید آب سنگین از ایران تاثیری داشته باشد اما ممکن است بر روند خریدهای آینده تاثیرگذار باشد. با این حال کاخ سفید وعده داده است برای خارج کردن این لایحه از دستور مذاکرات میان سنا و مجلس نمایندگان از حق وتوی خود استفاده کند.

ایران پس از توافق هسته‌ای با گروه ۱ + ۵ به طور رسمی در کنسرسیوم تولید کنندگان مواد استراتژیک هسته‌ای عضو شد که دستاوردی ملی محسوب می‌شود.

آب سنگین ایران سال گذشته در آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در امریکا مورد آزمایش قرار گرفت و خلوص آن ۹۹/۷۵ درصد تائید شد که نشان دهنده استاندارد سازی و کیفیت بالای صنعت هسته‌ای ایران است.

ایران سالانه حدود ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌کند و قرار است در چارچوب برنامه سازمان انرژی اتمی ایران به مشتریان خارجی فروخته شود.