وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای سعودی‌اش اعلام کرد کشورش آماده است برای حل و فصل اختلافات موجود میان کشورهای عربی و ایران میانجیگری کند.

به گزارش پرس شیعه؛ نشست خبری سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در مسکو برگزار شد. این نشست خبری بعد از برگزاری نشست مشترک شورای همکاری خلیج فارس و روسیه در مسکو برگزار شد.

شبکه خبری «راشا تودی»، گزارش داد وزیر خارجه روسیه در این نشست اعلام کرده با وجود اختلاف نظرهایی که با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در برخی پرونده‌ها وجود دارد اما در گفت‌وگوهایمان تأکید کرده‌ایم که باید حقوق همه اقلیت‌ها در خاورمیانه رعایت شود.

لاوروف همچنین افزود: در این نشست اعلام کرده‌ایم که باید بحران سوریه بر اساس تصمیمات شورای امنیت حل و فصل شود و بر لزوم حل بحران‌های عراق و یمن نیز پافشاری کرده‌ایم.

وی گفت: تأکید کرده‌ایم که اصل حسن همجواری در منطقه به ویژه میان ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باید رعایت شود.

وزیر خارجه روسیه گفت که در گفت‌وگوهایش با همتایان عرب‌ بر تعهد به حل عادلانه پرونده فلسطین تأکید کرده‌ است و افزود: موضع ما با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در زمینه مقابله تروریسم یکسان است.

از سوی دیگر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان گفت موضوعات مربوط به لیبی، عراق و یمن را به مسئولان روسی بررسی کرده و دیدگاه‌های شورای همکاری خلیج فارس و روسیه در این زمینه به هم نزدیک است و افزود: مسأله توقف درگیری‌ها در سوریه و ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این کشور را مورد بررسی قرار دادیم.

وزیر خارجه عربستان گفت که شورای همکاری خلیج فارس و عربستان موضع روسیه در احترام به حاکمیت کشورهای منطقه را ستایش می‌کند و افزود: روابط تاریخی و منافع مشترکی میان کشورهای عربی و روسیه وجود دارد.

وی همچنین تأکید کرد که با روسیه آنچه رفتارهای ایران در منطقه نامیده را مورد بررسی قرار داده و نگرانی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را به اطلاع طرف روسی رسانده است و افزود با این وجود از هر اقدامی از سوی ایران برای بهبود وضعیت موجود استقبال می‌کنیم.

از سوی دیگر لاوروف بار دیگر با اشاره به مسأله اختلافات کشورهای عربی با ایران که اخیرا تشدید شده گفت: هر کشوری حق دارد که برای افزایش نفوذش در خارج از مرزهای خود تلاش کند اما این تلاش‌ها باید بر اساس اصول قانونی و بدون نقض حقوق دیگر کشورها صورت بگیرد.

وی افزود: اختلافاتی که میان ایران و کشورهای عربی ایجاد شده ممکن است به عنوان شکاف در جهان اسلام تعبیر شود که این مسأله‌ای خطرناک است و با توجه به روابط خوب مسکو با هر دو طرف؛ روسیه آماده است که اختلافات میان ایران و کشورهای عربی را حل و فصل کند.