احداث خطوط انتقال گاز در مسیر ترکیه و یونان از جمله مباحث مورد نظر تل آویو برای تامین گاز کشورهای اروپایی محسوب می شود.

به گزارش پرس شیعه،به نقل از اسپوتنیک، «یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی اسرائیل از بررسی احتمال احداث دو خط لوله انتقال گاز به ترکیه و یونان خبر داد.

این در حالیست که اواخر ماه میلادی گذشته (ژانویه) نیز تل آویو با کشورهای قبرس و یونان برای تامین بخشی از گاز اروپا از راه بهره برداری از ذخایر گازی که به تازگی در شرق مدیترانه و در حریم آبی سرزمین های اشغالی و قبرس کشف شده، به توافق رسید.

گفتنی است که به ادعای برخی کارشناسان، ذخایر کشف شده می تواند رژیم صهیونیستی را به رقیبی برای ایران در زمینه تولید گاز طبیعی تبدیل کند.

اشتاینیتز که با روزنامه «کاتیمیرنی» یونان مصاحبه می کرد، در این باره گفت: اگر با آنکارا به توافق برسیم، گاز طبیعی را می توانیم به ترکیه و در عین حال به یونان بفروشیم که البته فروش گاز به یونان باز هم از مسیر ترکیه میسر خواهد شد.

به گفته وی، کشف ذخایر استراتژیک گاز در سرزمین های اشغالی و همچنین مصر می تواند هزینه ساخت یک خط لوله عظیم به یونان را تامین کند.

این در حالیست که دولت آنکارا هم چندین سال با رژیم تل آویو برای انتقال گاز طبیعی از سرزمین های اشغالی به ترکیه رایزنی کرد حال آنکه مذاکرات آنها به دلیل ایجاد تنش در روابط دو جانبه به بن بست رسید.

تشدید تنش ها بین آنکارا – تل آویو محصول حمله سال ۲۰۱۰ نظامیان صهیونیست به کشتی امداد رسانی «مرمره» ترکیه و کشته شدن ۸ نفر از اتباع این کشور بود.

اما از آنجا که به تازگی یخ روابط به واسطه مواضع مشترک آنکارا – تل آویو در حمایت همزمان از تروریست های داعش و معارضین سوری تا حد زیادی آب شده است، این مذاکرات مجددا از سر گرفته شد.

در حال حاضر، میدان گازی «لویتان» سرزمین های اشغالی با ۳۴۵۰ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی، یکی از دست نخورده ترین ذخایر گازی جهان به شمار می رود.