مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت: الگوی مقاومت و پیروزی دفاع مقدس ، راهنمایی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پرس شیعه؛ سردار سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری که به مناسبت سالروز فتح خرمشهر و نزدیکی به ایام ۱۴ خرداد، بعنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران سخنرانی کرد با اشاره به رخدادهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس گفت:برخی از پدیده ها ی اجتماعی و سیاسی و ایدئولوژیک که از حقیقت و معنویت الهی برخوردار باشند قابلیت نفوذ و تکرار پیدا می کنند و بدون تردید دو رخداد عظیم پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی هشت سال دفاع مقدس از جمله اینگونه حوادث قرن حاضر در مقیاس منطقه ای و جهانی هستند.

وی با اشاره به توطئه های دشمنان علیه ملت ایران گفت:آمریکائیها و صهیونیست ها و همپیمانان منطقه ای آنها طی ۳۸ سال گذشته هر توطئه و جنگ مستقیم و یا نیابتی را علیه انقلاب اسلامی به راه انداخته اند و شکست خورده اند.

سردار صفوی ادامه داد:سوال این است که هم اکنون آیا الگوی مقاومت هشت سال دفاع مقدس می تواند برای اقصاد مقاومتی هم یک سند راهنما در جهت پیروزی باشد.

وی افزود:هدف اساسی جنگ ها تحمیل اراده سیاسی یک دولت و یا ائتلافی از دولتها علیه دولت دیگر است و این تحمیل اراده سیاسی ممکن است تصرف قسمتی از سرزمین یا منابع اقتصادی و یا تحمیل یک قرارداد سیاسی نظامی یا لغو قرارداد قبلی باشد. هدف جنگ اقتصادی، جنگ فرهنگی و جنگ سیاسی هم، تحمیل اراده سیاسی دولتی و یا مجموعه ای از دولتها علیه دولت و حکومت و ملت دیگری است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری ادامه داد:اگر دولت مهاجم بتواند دولت دیگر را تسلیم و وادار به اطاعت و تبعیت از خود کند، جنگ را برده و پیروز شده است، لیکن اگر دولت و ملت و یا حکومت مورد تعدی و تجاوز در مقابل اراده سیاسی دشمن، استقامت کند و اهداف دشمن را با شکست مواجه کند، می تواند اراده خود را بر دشمن مهاجم تحمیل کند.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به اصول و مولفه های قدرتی که ملت ایران توانست با بهره گیری آنها حماسه مقاومت را شکل دهد، این سوال را مطرح کرد که آیا می توان هم اکنون با همین الگو در مقابله با جنگ اقتصادی و فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان ایستاد؟

وی در ادامه به تشریح برخی از این اصول و مولفه های قدرت پرداخت و گفت:خاطرم هست که در بهمن سال ۶۴ خدمت حضرت امام رضوا ن الله تعالی علیه رسیدیم، آن زمان بنده فرمانده نیروی زمینی سپاه بودم. ضمن ارائه گزارش طرح های عملیاتی به محضر امام از سختی ها ی عبور از اروند و اینکه ممکن است آنجا را تصرف کنیم، لیکن نتوانیم تثبیت کنیم خدمت حضرت امام گزارش دادم، حضرت امام اولین جمله ای که فرمودند این بود که اصلا فرمانده کل قوا خداست، همان خدایی که به شما فرمان اقامه نماز داده است همان خدا به شما دستور دفاع داده است. بروید مطمئن باشید پیروز می شوید، من هم میایم و آنجا با شما نماز می خوانم، ماهم مطالب حضرت امام را به سایر فرماندهان و نیروهای رزمنده منتقل کردیم.

سرلشکر صفوی در ادامه، فتوحات بزر گ در جنگ را نتیجه اتکال به قدرت لایزال الهی و اعتماد به توانمندیهای ملت بزگ ایران، خصوصا جوانان دانست و تبعیت از رهنمودهای حکیمانه حضرت امام را از دیگر مولفه های قدرت در دفاع مقدس دانست و گفت:امام رحمه الله علیه، جنگ را مسئله اصلی کشور برای ملت و دولت و سایر قوا نامیدند و توانمندیهای ملت شجاع ایران را به میدان آوردند و با فرمان امام راحل بیش از دومیلیون بسیجی داوطلب وارد میدانهای جنگ شدند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری ادامه داد: آیا مسئله اصلی دولت و و ملت ما هم اکنون اقتصاد مقاومتی هست یا خیر؟ آیا مسئولان سطوح بالا اولویت اصلی خود را در فکر و اندیشه و اقدام و عمل به حل مشکلات اقتصادی مردم قرار داده اند و یا سیاست خارجی مسئله اصلی آنها است.

صفوی مدیریت و روحیه جهادی و برنامه ریزی صحیح عملیاتی در مسائل کلان و جزئی برای کسب پیروزی را از دیگر مولفه های قدرت در دفاع مقدس دانست و با اشاره با طرح ریزی عملیات شکست حصر آبادان گفت:در پنجم مهر ماه سال ۱۳۶۰ ده طرح عملیاتی را به نام طرح های عملیاتی کربلای یک تا ده طرح ریزی کردیم. در این طرح ریزی ها سردار محسن رضایی، شهید بزرگوار امیر سپهبد صیاد شیرازی و شهید حسن باقری، اینجانب و امیر شمخانی و سرداران رشید و برخی دیگر محور بودیم، ما با توجه به توانمندیها و قدرت خودمان و ضعف دشمن می دانستیم در چه سرزمینی و در چه زمانبندی دشمن را شکست بدهیم.

وی ادامه داد:اگر می بینید طی ۹ ماه چهار عملیات پیروزمند طریق القدس و آزادی بستان در دیماه سال ۶۰ و عملیات فتح المبین در فروردین ۶۱ و آزادی خرمشهر در سال ۶۱ به وقوع می پیوندد و بیش از از هشت هزار کیلومتر مربع از سرزمینهای اشغال شده در جنوب آزاد می شود و به مرز بین المللی رسیده و بیش از ۲۸ هزار اسیراز دشمن میگیریم، نشان دهنده مدیریت و فرماندهی در سطوح عالی جنگ یعنی قرارگاه های عملیاتی و مدیریت و شجاعت فرماندهان لشکرها و تیپ ها سپاه، ارتش و رزمندگان غیور بسیجی و جهاد سازندگی است.

وی در ادامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در مشهد مقدس گفت :آیا برای اقتصاد مقاومتی و عملیاتی کردن تدابیر حضرت آقا، برنامه ریزی و مدیریت کلان و جزء داریم و یا ظرفیت بنگاه های کوچک و متوسط را برای افزایش تولید در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و معدنی با دادن وام های بانکی و برنامه ریزی اصولی به میدان آورده شده است؟ و خوب است که این موضوعات را مسئولان مربوطه به مردم گزارش دهند.

سرلشکر صفوی اقدام و عمل خلاقانه در طرح ریزی عملیاتی را از دیگر عناصر و مولفه های قدرت در دفاع مقدس دانست و گفت:ما در جنگ به شیوه کلاسیک نجنگیدیم. ما جنگ انقلابی را طرح ریزی و اجرا کردیم و از نبوغ فرماندهان جوان و خصوصیات برتر ساز رزمندگانمان و از طرح ریزی های عملیاتی غیر قابل تصور دشمن و عوارض جغرافیای طبیعی استفاده کردیم.

مشاور عالی مقام معظم رهبری افزود: در اقتصاد مقاومتی می توانیم از خلاقیت و ابتکار عمل و ظرفیت و توانمندیهای داخلی مان استفاده کنیم.

وی ادامه داد:اتحاد و انسجام ملت و دولت و قوای مقننه و قضائیه زیر پرچم رهبری انقلاب بود که ما را به پیروزی رساند. برای پیروزی در اقتصاد مقاومتی هم راهی جز عزم و اراده ملی و کمک ملت به دولت و کمک دولت به مردم برای حل مشکلات اقتصادی نیست.

دستیار مقام معظم رهبری با اشاره به تشکیل مجلس جدید گفت: مجلس جدید که فردا آغاز به کار می کند می تواند در اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم تاثیر گذار باشد.

سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به امکان الگو برداری از دفاع مقدس در عرصه های مختلف، گفت:پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک الگوی مقاومت و مدل حکومتی را برای آزادی و استقلال و سعادت ملت های جهان اسلام عرضه کرد و آمریکائیها و صهیونیستها و هم پیمانان آنه قادر به جلوگیری از قدرت نفوذ و تکثیر اندیشه سیاسی امام راحل و مقام معظم رهبری مان حضرت امام خامنه ای نیستند.

وی افزود:مدتها است که آنها جنگ نیابتی تمام عیار اقتصادی سیاسی و فرهنگی علیه ملتمان، سامان داده اند. رمز بقاء زندگی و تداوم حیات سیاسی و حفظ ارزشها و هویت اسلامی و ملی ما از مسیر استقامت در راه حق و در راه اسلام و قرآن و مجاهدت همه جانبه فرهنگی اقتصادی، سیاسی و نظامی در مقابل دشمنان تا کسب نصرت الهی است که ملت ما شایستگی آنرا دارد.

مشاور عالی مقام معظم رهبری اضافه کرد :برخی تفاوت دولت و حکومت را نمی دانند. دولت شامل اشخاص و سازمانهایی می گردد که در یک انتخابات پیروز شده اند و کار مدیرت اجرایی و سیاستگذاری در یک کشور خاص را در یک برهه از زمان برعهده می گیرند. دولت به اداره امور مردم می پردازد و دیر یا زود جای خود را به دولت دیگری می دهد، در حالیکه حکومت در برگیرنده دولت و قوای مقننه و قضائیه و قوای مسلح و سرزمین است و از دوام و بقاء بیشتری برخوردار است و ویژگی اصلی آن حاکمیت اوست، در حالیکه دولت فاقد حاکمیت است.

وی افزود:در قانون اساسی مارئیس حکومت، مقام معظم ولی فقیه است و و رئیس دولت رئیس جمهور است و هر دو از طرف مردم بصورت انتخابات تعیین می گردند.