مشهد – یک کارشناس فرهنگی بیان کرد: دشمن در افغانستان با تهاجم فرهنگی، خشن نشان دادن اسلام، تربیت نسل بی ایمان و تجدد گرایی کمر به نابودی اسلام بسته است.

به گزارش پرس شیعه؛ حسین اصغری، ظهر جمعه در نشست هم اندیشی علما و فرهنگیان افغانستان که به منظور بررسی مشکلات و نیازمندی های جدید فرهنگی، اجتماعی کشور افغانستان در فرهنگ سرای انقلاب برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم در این نشست بتوانیم، معضلات و چالش های ۸کار گروه قرآن و سبک زندگی، آسیب شناسی خانواده، اعتیاد، سکولاریزم، رسانه و فضای مجازی، افراطی گری و اعتدال، علوم تربیتی و مشارکت های مردمی را مشخص و راهکارهای هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی تصریح کرد: این کارگروه ها با مشارکت مبلغان، فرهنگیان و روحانیون مشکلات، معضلات و چالش ها را در هر زمینه مطرح و به ارائه راه حل کاربردی و عملیاتی پرداخته می شود.

حل مشکلات مبلغان راه حل اصلاح است

در ادامه حجت الاسلام سید قاسم حسینی بیان کرد: تا زمانی که معضلات و چالش های پیش روی مبلغان و فرهنگیان شناسایی نشود، قدمی در راستای اصلاح برداشته نخواهد شد.

این کارشناس دینی و مذهبی با بیان اینکه پس از انقلاب صنعتی در اروپا عده ای از کشورهای غربی با حمله به کشورهای اسلامی از جمله هند، الجزایر و سودان سعی در از بین بردن اسلام نقش داشتند، افزود: بعد از شکست در این جنگ ها، دشمن با تهاجم فرهنگی، تلاش برای خشن نشان دادن اسلام، تربیت نسل بی ایمان و تجدد گرایی کمر به نابودی اسلام بسته است.

حسینی اظهار کرد: در کشور افغانستان تهاجمهای فرهنگی، فساد و اعتیاد بیداد می کند و باید به همان اندازه که دشمن سعی در از بین بردن اسلام دارد؛ به همان اندازه مبلغان نیز برای مقابله با این اهداف شیطانی راهکارهای مناسب را ارائه دهند.

چالشهای افغانستان نیازمند حمایت دولت است

در ادامه حجت الاسلام مختاری بیان کرد: برای حل چالش ها و مشکلات کشور افغانستان نیازمند هزینه های زیادی است، که حمایت دولت را در این راستا می طلبد.

وی با اشاره به نفوذ این تهاجمات در خانواده ادامه داد: ما در کشور اسلامی افغانستان جنگ و خونریزی، برادر کشی، طلاق، اعتیاد، فساد، تجدد گرایی و مصرف گرایی را می بینیم، کهباید برای پیشرفت این موارد باید برنامه ریزی صورت گیرد.

مختاری نقش بانوان را در معرفی درست از فهم اسلام را اساسی دانست و گفت: با بالا رفتن سطح تحصیلات بانوان بسیاری از افراط و تفریط ها در مسائل گوناگون از جمله مسائل مذهبی از بین می رود.

این کارشناس مذهبی، اعتیاد را در افغانستان یکی از دردناک ترین معضلات اعلام کرد و افزود: متاسفانه مسوولان به دنبال راه چاره نیستند و بسیاری ازجوانان ما به صورت اسکلت متحرک در شهر راه می روند که این امر نیاز دارد دولت در جهت رفع این مشکل سرمایه گذاری کند.

وی با بیان اینکه ۸۵درصد مواد مخدر در افغانستان تولید می شود، بیان کرد: خوشبختانه مسوولان ایرانی در زمینه مواد مخدر و ترک معتادان کارهای خوبی انجام دادند و ماهم می توانیم از این تجربیات در کشور خود بهره ببریم.

گفتمان افراطی گری در کشور افغانستان رو به گسترش است

حجت الاسلام فهیمی نیز بیان کرد: وضعیت موجود کشور افغانستان حاصل تلاش مجاهدان، اشک و سوز مادران و پابرهنگانی است که در جهت حمایت اسلام ایثار کردند.

وی با بیان اینکه یک گفتمان افراطی گری در کشور افغانستان رو به گسترش است، ادامه داد: این مجموعه سعی در تغییر ذائقه جوانان و نوجوانان کشور در ازدواج و سبک زنگی دارد.