یکی از فرماندهان بسیج مردمی عراق با اعلام اینکه همواره با حضور آمریکا در عملیات‌ها مخالف بوده‌ایم، تأکید کرد که عملیات آزادسازی فلوجه تا کنون به اهداف خود رسیده است.

به گزارش پرس شیعه؛ ابو مهدی المهندس، از فرماندهان بلندپایه بسیج مردمی، در گفت‌و گو با شبکه المیادین، تاکید کرد که عملیات آزاد سازی فلوجه تاکنون اهداف از پیش تعیین شده خود را محقق کرده است و الکرمه آزاد شده و پل استراتژیک السجر نیز به کنترل نیروهای عراقی در آمده است.

این شخصیت سیاسی و نظامی عراقی همچنین اعلام کرد که مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه، طی ساعات آینده آغاز می‌شود.

ابو مهندس در بخش دیگری از سخنان خود در اشاره به حضور یا عدم حضور پشتیبانی هوایی آمریکا، گفت: امیدواریم که نیروی هوایی آمریکا در عملیات فلوجه وارد نشود و ما در تمامی عملیات ها به عنوان بسیج مردمی، هیچ وقت خواستار پشتیبانی هوایی آمریکا نبوده‌ایم و به هیچ وجه نیازی به این پشتیبانی نداریم.

وی ادامه داد: عشایر فلوجه در بیشتر مناطق ما را یاری می‌کنند و برخلاف برخی تبلیغات رسانه‌ای ما در فلوجه با تروریسم می‌جنگیم و نه با اهالی شهر؛ در حال حاضر ۲۰ هزار از عشایر اهل سنت عراق عضو بسیج مردمی هستند.

ابومنهدس همچنین خبر داد که ارتش عراق امشب (جمعه) شروع به ایجاد کمربند امنیتی در ۳۰۰ کیلومتر از جنوب فلوجه خواهد کرد.

وی در مورد کیفیت حضور بسیج مردمی در عملیات‌ آزادسازی فلوجه نیز توضیح داد: اگر از ما برای ورود به شهر درخواست شود ما وارد شهر خواهیم شد، اما وظیفه ما حمایت از نیروهای امنیتی و ارتش عراق در اطراف شهر است و اگر احساس کنیم که ورود ما به درگیری شهر فلوجه نیاز است، از نیروهای امنیتی و ارتش پشتبانی خواهیم کرد و صرفا به اطراف شهر اکتفا نخواهیم کرد.