دادگاهی در بحرین روز پنجشنبه ۱۹ جوان بحرینی را به‌دلیل مشارکت در تظاهرات اعتراض‌آمیز علیه خاندان آل‌ خلیفه به حبس‌ های طولانی‌ مدت محکوم کرد که در این میان ۵ نفر به حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش پرس شیعه؛ یک منبع قضایی اعلام کرد دادگاهی در بحرین روز پنجشنبه از احکام حبس سنگین از جمله حبس ابد برای ۱۹ جوان شیعه بحرینی در دو مورد خشونت علیه پلیس خبر داد.

در مورد اول پنج نفر به‌جرم حمله با مواد انفجاری به نیروهای امنیتی در ماه آگوست در روستایی در شرق منامه پایتخت بحرین به حبس ابد محکوم شدند.

همین دادگاه در ماجرای دیگری، دو شیعه را به پانزده سال زندان؛ هفت نفر دیگر را به هفت سال زندان و پنج نفر دیگر را به سه سال زندان محکوم کرد. این ۱۴ معترض به‌ویژه به حمله به ایست بازرسی پلیس در منامه با کوکتل مولوتف متهم بودند.

هزاران معترض بحرینی از اواسط فوریه ۲۰۱۱ با برپایی تظاهرات و اجتماع در خیابان‌های این کشور، اصلاحات سیاسی، برقراری دموکراسی و کناره‌گیری خاندان آل خلیفه را از قدرت خواستار شده‌اند.

اما رژیم آل خلیفه برای مقابله با معترضان، از خشونت استفاده کرده است. منامه همچنین شماری از نیروهای امنیتی عربستان و امارات متحده عربی را برای سرکوب معترضان وارد بحرین کرده است.

در ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها نفر کشته و صدها نفر زخمی و یا روانه زندان شده‌اند.

نهادهای حامی حقوق بشر تاکنون بیش از ۱۵۰ بیانیه و گزارش در محکومیت اقدامات سرکوبگرانه رژیم آل ‌خلیفه صادر کرده‌اند اما این رژیم بدون توجه به این انتقادها، همچنان به سرکوب مخالفان ادامه می‌دهد.