فقر استراتژیک ترامپ در غرب آسیا، موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. این فقر استراتژیک در دوران اوباما نیز وجود داشت، اما در دوران ترامپ به نقطه اوج خود رسیده است.

 رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور با شعار «احیای قدرت واشنگتن» بر سر کار آمده بود، امروز به پیام آور شکست و ناکامی کشورش در منطقه غرب آسیا و نظام بین الملل تبدیل شده است.

شکستهای متعدد نظامی و سیاسی ایالات متحده در کشورهایی مانند سوریه، یمن، عراق، لبنان و… جایی را برای مانور ترامپ بر دستاوردهای نداشته خود باقی نگذاشته است.

از سوی دیگر، بسیاری از دموکرات های آمریکا و حتی جمهوریخواهان سنتی، سیاست خارجی پرهزینه و بی نتیجه وی را در غرب آسیا مورد انتقاد و شماتت قرار داده اند. در چنین شرایطی ترامپ سعی دارد با فرافکنی نسبت به آنچه در جهان امروز و خصوصا در منطقه غرب آسیا می گذرد، بار این شکست را بر دوش دولت قبلی ایالات متحده آمریکا انداخته و اوباما را بابت ناکامی های مزمن و دامنه دار واشنگتن در این منطقه مورد اتهام قرار دهد.

دیگر فرافکنی های ترامپ در خصوص شرایط سخت آمریکا در غرب آسیا نیز در نوع خود قابل توجه است. دونالد ترامپ در یکی از تازه ترین سخنان خود اعلام کرده است که اگر وی در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا قرار نداشت، ایران منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را به تصرف خود در می آورد!

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران نه تنها مولد ثبات در منطقه غرب آسیا بوده است، بلکه در برابر اهداف بلند، میان و کوتاه مدت مخرب و بازدارنده ایالات متحده و همراهان و مهره های آن در منطقه ایستاده است.

فقر استراتژیک ترامپ در منطقه غرب آسیا، موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. این فقر استراتژیک در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز وجود داشته است، اما در دوران ریاست جمهوری ترامپ به نقطه اوج خود رسیده و در آینده نیز به عنوان یک نقطه آسیب راهبردی، ضربات شدیدی را به ایالات متحده وارد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید.....
اشرف غنی: پاکستان مرکز اصلی استقرار طالبان است

واقعیت امر این است که محاسبات راهبردی و استراتژیک ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا، جملگی با شکست مواجه شده و بسیاری از انگاره ها و پیش فرضهایی که واشنگتن از آنها تحت عنوان یک «گزاره راهبردی» یاد می کرد به دلایلی که مهم ترین آنها هشیاری محور مقاومت در منطقه بود، تحقق پیدا نکرد. همین مسئله سبب شده است تا آمریکا امروز تکلیف خود را با منطقه غرب آسیا به خوبی نداند.

این در حالی است که تنها راه پیش روی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ترک منطقه غرب آسیا و اقرار به شکست در آن می باشد، موضوعی که بسیاری از تحلیلگران و استراتژیست های آمریکایی نیز نسبت به آن به صورت آشکار یا غیر مستقیم تاکید کرده اند.

نباید فراموش کرد که رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا بر خلاف شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر لزوم عقب نشینی از مداخله جویی های نظامی در منطقه، تشدید جنگهای نیابتی و تزریق بحرانهای مزمن امنیتی در غرب آسیا را در دستور کار خود قرار داده است.

حمایت مستقیم، کامل و همه جانبه دونالد ترامپ از گروههای تکفیری و تروریستی، از زمان حضور خود در کاخ سفید ( ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی) تا زمان سقوط داعش در سوریه نشان دهنده همین حقیقت است. در حال حاضر نیز ترامپ در صدد احیای گروههای تروریستی و تکفیری در عراق و سوریه می باشد.

بدون شک در آینده ای نزدیک، ترامپ ناچار خواهد بود با صرف هزینه های هنگفت و بی فایده، به شکست در منطقه غرب آسیا اذعان کند. موضوعی که حتی تصور آن نیز بسیاری از سران کاخ سفید را وحشت زده می کند.

حنیف غفاری

منبع؛ مهر