رئیس جمهور سوریه شایعات منتشر شده مبنی بر اقدام روسیه در ارائه پیش نویس قانون اساسی سوریه را رد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، در صفحه رسمی ریاست جمهوری سوریه در شبکه اجتماعی فیسبوک اعلام شده که اخبار مربوط به ارائه شدن پیش‌نویس قانون اساسی از سوی مسکو به دمشق کذب است.

در پیامی که به نقل از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه منتشر شده، آمده است: «هر قانون اساسی جدیدِ سوریه در آینده از خارج ارائه نخواهد شد. بلکه (این قانون اساسی) سوری خواهد بود، (در داخل) بررسی خواهد شد، فقط مردم سوریه بر سر آن توافق می‎کنند و سپس به همه‌پرسی گذاشته شود… لذا هر چیزی جز این بی‌ارزش و بی‌معنا است.»

در این پیام تأکید شده است با توجه به این‎که طی دو روز گذشته برخی‌ رسانه‌ها مدعی شده بودند که روسیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه را ارائه کرده است، دمشق این مسأله را اساساً تکذیب می‌کند.

در گزارش‌های برخی خبرگزاری‌ها آمده بود که پیش‌نویسی برای قانون اساسی از سوی مسکو به سوریه ارائه شده و دمشق در حال بررسی آن است.

این در حالی است که پیشتر رئیس جمهور روسیه گفته بود این مردم سوریه هستند که باید قانون اساسی جدید برای کشورشان تدوین کنند.

ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۶ فرودین در جلسۀ پرسش و پاسخ تلویزیونی سالانه خود درباره تحولات سوریه گفت مردم این کشور عربی باید برای برگزاری مذاکرات سیاسی گردهم آیند و قانون اساسی جدید کشورشان را تدوین کنند.