سازمان عفو بین الملل درباره افزایش اعدام ها در عربستان هشدار داد و اعلام کرد که حدود ۱۰۰ نفر از اویل سال ۲۰۱۶ تاکنون در این کشور اعدام شده اند.

به گزارش پرس شیعه؛ این سازمان اعلام کرد: دست کم ۹۴ نفر سال ۲۰۱۶ در عربستان اعدام شدند که این آمار بیانگر افزایش اعدام ها در مقایسه با سال ۲۰۱۵ است.

عفو بین الملل با صدور بیانیه ای از مقر خود در لندن افزود: اگر اعدام ها در عربستان به همین نحو ادامه داشته باشد، تعداد اعدامی ها در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ به بیش از ۱۰۰ نفر خواهد رسید.

“جیمز لینچ” معاون مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقا درعفو بین الملل اعلام کرد: تعداد اعدامی ها درعربستان از ۲ سال پیش تاکنون به شکل فزاینده ای بیشتر شده است و هیچ نشانه ای از کاهش اعدام ها دیده نمی شود.

لینچ با انتقاد از دادگاه های عربستان گفت: محاکمه ها در عربستان عادلانه نیست و اعدام افراد پس از محاکمه ناعادلانه به امری کاملاً طبیعی و عادی تبدیل شده است.

عربستان در نخستین روزهای سال ۲۰۱۶ چهل و هفت نفر از جمله آیت الله شیخ نمر باقر النمر را که منادی آزادی و دمکراسی بود، اعدام کرد.

علی النمر برادر زاده شیخ نمر نیز که به اتهام تظاهرات زندانی شده ، با مجازات اعدام مواجه است.

لینچ در ادامه سخنان خود خواستار لغو حکم اعدام علی النمر شد و اعلام کرد که عربستان باید بار دیگر علی النمر را منطبق با اصول و معیارهای بین المللی محاکمه کند.

معاون مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد: مقام های سعودی نباید مجازات وحشیانه و غیرانسانی اعدام را تنها مجازات بدانند و باید به اعدام ها پایان بدهند.

عربستان سال ۲۰۱۵ حدود ۱۵۳ نفر را اعدام کرد که این تعداد از اعدام ها از ۲۰ سال پیش تاکنون بی سابقه بود.