وزیر خارجه اسپانیا در اظهاراتی اعلام کرد: هیچ مدرکی دال بر دخالت روسیه در بحران کاتالونیا وجود ندارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، «جوزف بورل» (Josep Borrell) وزیر خارجه اسپانیا امروز چهارشنبه در اظهاراتی اعلام کرد: هیچ مدرکی دال بر مداخله روسیه در بحران کاتالونیا وجود ندارد.

وزیر خارجه اسپانیا در این خصوص ادامه داد: اطلاعاتی درباره افزایش  چشمگیر ترافیک اینترنتیِ برخط در سال گذشته و در اوج بحران در کاتالونیا از سِرورهائی در روسیه و ونزوئلا به دست آمده است؛ اما نمی توانم بدون سند و مدرک اتهامی را علیه مسکو طرح کنم.

این در حالیست که کارلوس پیگدمون رئیس پیشین منطقه خودمختار کاتالونیا نیز چندی پیش با شرکت در کنفرانسی مطبوعاتی در برلین اعلام کرد: گزارش های ادعائی درباره ارتباط نمایندگان کاتالونیا  با روسیه بی پایه و اساس هستند. اخبار جعلی زیادی در این خصوص وجود دارند؛ اما فقط باید به واقعیات ملموس و برجسته توجه کنیم. هیچ شواهدی دال بر چنین رابطه ای با مسکو وجود ندارد.

کارلوس پیگدمون رئیس برکنارشده دولت محلی کاتالونیا در پی چند ماه کشمکش با دولت مرکزی در مادرید پس از همه‌پرسی استقلال در اکتبر ۲۰۱۷ که ممنوع اعلام شده بود، دهم ماه می سال جاری میلادی از شرکت در انتخابات چشم پوشید و بدین ترتیب راه را برای نامزدی «کیم تورا» در انتخابات هموار کرد.