رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به محروم شدن زائران ایرانی از مراسم حج امسال تأکید کرد، دولت سعودی باید پاسخگوی این رفتار خود باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از العالم ،سعید اوحدی روز یکشنبه در برنامه من طهران شبکه خبری العالم گفت: متأسفانه عدم هماهنگی، عدم انسجام و عدم اختیار تام وزارت حج عربستان به منظور پذیرش زائران ایرانی، موجب شد که امسال زائران ما محروم شوند، و دولت سعودی باید حتما پاسخگوی این رفتار در مجامع بین المللی و مجامع اسلامی باشد.
اوحدی افزود: «متأسفانه در مذاکرات اخیر نوع نگاه‌ها کاملا سیاسی بود، به صورتیکه طی آن با واژه ای جالب مواجه می شدیم که می‌گفتند امنیت بحث سیاسی است، و نمی توانند پیشنهادهای ما را در قرارداد لحاظ کنند».
اوحدی تأکید کرد: «آنها خودشان همیشه تأکید می کنند که حج را از مسائل سیاسی جدا کنند، ولی چرا اینقدر سعی کردند که حج را متأثر از فضای سیاسی دو کشور قرار دهند».
اوحدی خاطرنشان کرد: سعودیها برای موانع ایجاد شده برای زائران ایرانی هیچ توجیهی ندارند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: «۲۰ راهکاری که ما به عنوان پیشنهاد ارائه کردیم در حوزه تأمین امنیت زائران و رعایت، حفظ و تضمین عزت و کرامت زائران بود».
اوحدی افزود: «ما در مبادی ورودی عربستان فرودگاه های جده و مدینه مشکل جدی داریم. به وزیر حج عربستان گفتم که چرا عوامل پلیس سعودی باید قرآن زائران را بگیرند، و با اهانت قرآن پرت شود. چرا با این رفتارها و جسارتی که به ارزشهای مقدس اسلامی صورت می گیرد، برخورد نمی شود .ما به طرف سعودی اعلام کردیم، قرآنی را که در پایان سفر می‌دهند، در اول سفر بدهند. زائران می خواهند قرآن را در سفر مکه و مدینه بخوانند.».
وی خاطرنشان کرد: «در مبادی ورودی متأسفانه علیرغم ادعای رعایت آموزه‌های دینی و شریعت اسلامی، می‌بینیم که عوامل گمرک سعودی بعضا چمدان خانمها را به هم می‌ریزند. کجای اسلام چنین کاری تأکید شده است؟».
اوحدی با بیان اینکه پیشنهادهای ارائه شده در مذکرات کاملا منطقی بود، اظهار داشت: «با تکنولوژی متداول در همه فرودگاهای دنیا مانند ایکس ری و دستگاه های بازرسی، چرا سعودیها از آن دستگاه ها استفاده نمی کنند.در کدام کشور دیده‌اید که لباس یک روحانی و یا زائر را به بهانه تفتیش از بدنش خارج کنند، در کدام آموزه های دینی آمده است که این بدعت و رفتار را در عربستان شاهدیم؟».
اوحدی خاطرنشان کرد: «به نظر می آید علت اساسی که باعث کندی و عدم پیشرفت و به بن بست رسیدن مذاکرات و محروم شدن زائران از حضور در این ضیافت الهی شد، عدم هماهنگی بین دستگاه های عربستان بود».
وی ادامه داد: «اگر می‌خواهید مانعی برای کسی درست کنید که در محلی حضور نیابد، اول سعی می کنید که حرکت او را به تأخیر بیندازید. ۵ ماه تأخیر صورت گرفت تا اینکه مذاکرات اخیر انجام شد. این کارشکنی بود و آنان سعی کردند مانع تراشی کنند».
اوحدی گفت: «به نظر می‌آید که سردرگمی بین مسؤولان دستگاه‌های مختلف عربستانی نسبت به این عدم اراده برای پذیرش زائران ایرانی وجود داشت».
اوحدی خاطرنشان کرد: «به عربستان اعلام کردیم که حداکثر تا امروز یکشنبه فرصت دارد و همانطور که پیش بینی می کردیم نوع رفتار سعودی ها و عدم انسجام بین دستگاه ها و سردرگمی در خصوص زائران، پیش بینی ما همین بود که آنان تا یکشنبه نمی توانند این همانگی را ایجاد کنند و همچنان این مانع تراشی‌ها ادامه خواهد یافت».
وی افزود: «لذا در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بیانیه ای را صاد کردیم که در آن خواسته‌های به حق و مطالبات خودمان را برای امنیت زائران اعلام کردیم، و در مقابل موانع و کارشکنی‌های دولت عربستان هم در آن قید شده است. به نظر می رسد که با این کار در واقع بدعت دیگری از طرف عربستان گذاشته شده و حق مسلم زائران عزیز ما سلب شد».
اوحدی اظهار داشت: «خداوند این حق را برای مسلمانان دنیا قرار داده که به عنوان فریضه واجب شرعی بیایند و اگر در طول ۵ ماه ما اصرار کردیم و پیگیر شدیم، به دنبال اقامه این حکم شرعی خداوند بودیم. احادیث و روایتهای بسیاری داریم که کسی نباید مانعی در سفر زائران حج واجب ایجاد کند، ولی متأسفانه شاهد این موانع از سوی دولت سعودی در مقاطع مختلف برای حضور زائران عزیز ایرانی در حج امسال بودیم».
اوحدی گفت: «مسؤولان سعودی در طول مذاکرات نسبت به همه موارد پیشنهادی با عینک ذره بینی سیاسی نگاه می‌کردند، وقتی که صحبت از تأمین امنیت زائران شد، با جمله‌ای مواجه شدیم که خداوند امنیت زائران را حفظ می کند».
اوحدی خاطرنشان کرد: «توقع خانواده های قربانیان حوادث این بود که دولت عربستان حداقل عذرخواهی کند از جوامع اسلامی و نسبت به پرداخت دیه شرعی که در همه مذاهب اسلامی بر آن تأکید شده اقدام کند. باید رفتار و رویکردی جدید نسبت به این فریضه بزرگ صورت بگیرد و تبعیضها برداشته شود، باید عینکهای سیاسی و نوع رفتارهای سیاسی از طرف عربستان عوض شود و یک بار بیایند واقع بینانه مسیر زائران و حضور حجاج دیگر کشورها را ببینند و و واقع بینانه از ظرفیت و همفکری کشورهای مختلف برای برگزاری عزت مندانه مراسم حج تصمیم جدی بگیرد».