شیخ الازهر اعلام کرد: شبکه ماهواره‌ ای الازهر با هدف بهبود چهره اسلام در غرب تا یک سال آینده به زبان‌ های انگلیسی و فرانسه نیز تجهیز می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ احمد الطیب، شیخ الازهر و رییس شورای حکمای مسلمان که در نشستی که دیروز، هشتم خردادماه، به میزبانی سفارت مصر در پاریس برگزار شد،‌ گفت: در چارچوب تلاش‌های الازهر جهت مبارزه با افراط‌گرایی و تصحیح اندیشه‌های نادرست درباره اسلام به‌ویژه در جوامع غربی، شبکه ماهواره‌ای الازهر به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تا یک سال آینده راه‌‌اندازی خواهد شد.

وی در این دیدار که جمعی از شخصیت‌های برجسته جامعه مصر در فرانسه حضور داشتند، گفت: «ما در سطح کشورها و سازمان‌ها قدرت نرم داریم و اقلیت‌های مسلمان از جمله مصری‌ها می‌توانند در رساندن پیام اسلام مؤثر باشند و میزان احترام اسلام به دیگر تمدن‌ها را تبیین کنند».

احمد الطیب در این دیدار همچنین نسبت به برخی مبلغان دروغین و جعلی که با رفتارشان به اسلام جفا می‌کنند، هشدار داد و گفت: اقلیت‌ها در خارج کشور بیشتر از مبلغان دین می‌توانند در تصحیح چهره اسلام تأثیرگذار باشند و ایده‌های نادرست در رابطه با اسلام را اصلاح کنند.

وی در پایان از اقلیت‌ مصر خواست که اختلافات را کنار بگذارند و همدل باشند، چرا که وقتی خود مسلمانان با یکدیگر اختلاف داشته باشند، نمی‌توان انتظار داشت که ملت‌های دیگر را به صلح و دوستی فرا بخوانند.

شیخ الازهر در سفر به فرانسه که نخستین دیدار رسمی وی به این کشور بود با «فرانسوا اولاند»، رییس جمهور فرانسه، رییس پارلمان و رییس مجلس سنای این کشور دیدار کرد.

وی همچنین، سوم خردادماه در دیدار با «پاپ فرانسیس»، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در واتیکان توافق کرد که یک همایش بین‌المللی در زمینه صلح و از سرگیری گفت‌وگو میان دو مؤسسه دینی الازهر و واتیکان برگزار شود.