رئیس مجمع علمای اهل تسنن عراق از حضرت آیت الله سیستانی به عنوان نعمتی الهی و عامل وحدت ملت عراق یاد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ شیخ خالد الملا رییس مجمع علمای اهل تسنن عراق در مراسم دومین سالروز فتوای جهاد کفایی که از سوی حجت الاسلام کشمیری نماینده حضرت آیت الله سیستانی در لندن برگزار شد، گفت: در حالی که داعش به اشغال شهرهای عراق پرداخته و در سایه اختلاف سیاستمداران برای رسیدن به پست و مقام در تلاش برای رسیدن به بغداد بود، حضرت آیت الله سیستانی از ملت خواست از عراق و عراقی ها و مقدسات دفاع کنند و شهروندان نیز به این خواسته لبیک گفتند تا روند توطئه های تروریستی تغییر کرده و به ناکامی برسند.

وی افزود: با صدای بلند می گوییم که حکمت و درایت حضرت آیت الله سیستانی سبب روند صحیح در جامعه شد و ایشان از نعمت های الهی برای عراق به شمار می آید. این مرجع تقلید نه تنها در عراق بلکه از سوی جامعه جهانی و سازمان های حقوق بشر به دلیل مواضع پدرانه و حکیمانه به عنوان مردی بزرگ و جلیل الشأن تلقی می شود.

الملا تصریح کرد: جمعی از علمای اهل تسنن نیز در کنار حضرت آیت الله سیستانی ایستاده و خطر و انتقادهای زیادی در راه نجات و وحدت عراق و جلوگیری از سرقت دین و مذهب متحمل شدند.

این عالم اهل تسنن با اشاره به گسترش انفجار و قتل بر اساس مذهب و انفجار بارگاه های مقدس به ویژه حرم امامین عسکریین(ع) ادامه داد: این مرجع تقلید با وجود همه این مشکلات هیچگاه بیانیه ای طایفه گرانه صادر نکرد بلکه پس از سقوط موصل و صلاح الدین که اکثریت ساکنان آن را اهل تسنن تشکیل می دهد، فتوای جهاد کفایی را صادر کرد تا این شهرها از لوث تروریسم آزاد شوند.

وی خاطرنشان ساخت: بنده چندین بار افتخار دیدار با ایشان را داشتم و چیزی جز حرص نسبت به عراق و ملت از ایشان ندیدم. این مرجع تقلید هیچگاه میان پیروان مذاهب اختلاف قائل نشده و با وجود مشغله زیاد از مردم استقبال کرده و رخدادهای روزانه را کاملا زیرنظر دارد.

رییس مجمع علمای اهل تسنن، فتوای جهاد کفایی را عامل وحدت ملت عراق علیه داعش خواند و تأکید کرد: حضرت آیت الله سیستانی توانست عراق را از جنگ مذهبی دور ساخته و به عنوان پدر ملت به همگان بدون تفاوت بنگرد. هم اکنون نیز نیروهای امنیتی و بسیج مردمی و عشایر اصیل عراق به دفاع از وطن پرداخته و علمای حکیم نیز مردم را راهنمایی می کنند.