وزیر خارجه عربستان مدعی شد که با همتای انگلیسی خود درباره ضرورت توقف دخالت های ایران در امور منطقه به توافق رسیده است.

به گزارش پرس شیعه؛ عادل الجبیر امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فیلیپ هاموند در جده مدعی شد که ایران با حمایت از تروریسم و شبه نظامیان عراق و سوریه باعث انزوای خود شده و باید این سیاست را تغییر دهد.
الجبیر در ادامۀ ادعاهای خود، بدون اشاره به حمایت های عربستان از گروه های تروریستی در سوریه و عراق همچون داعش، افزود: «اعزام شبه نظامیان شیعه به عراق توسط ایران اقدامی غیرقابل قبول است و ایران مسبب فتنۀ مذهبی در عراق می باشد».
وی خاطرنشان کرد: «کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) از بزرگ ترین سرمایه گذاران در انگلیس هستند و تجهیزات دفاعی خود را از این کشور خریداری می کنند».
الجبیر افزود: «احیاء موضوع صلح فلسطین نیز در این دیدار مطرح شده و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و انگلیس در پرونده های مختلف از جمله مسایل مربوط به سوریه، یمن، عراق و لیبی، دیدگاههای مشترکی با یکدیگر دارند».
وی همچنین گفت: «آخرین دستاوردهای قضیۀ یمن و اقدامات دولت کویت در حل بحران این کشور و نیز بازسازی یمن که انگلیس برای مشارکت با کشورهای عضو شورای همکاری در این موضوع اعلام آمادگی کرده نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفتند».
فیلیپ هاموند نیز در این کنفرانس خبری گفت: «چشم انداز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و انگلیس، تأکید بر شکوفایی ملت های منطقه است و دو طرف در بسیاری از مسایل منطقه ای دیدگاه های یکسان دارند».
وی همچنین از حمایت لندن از برنامه تحول اقتصادی در سعودی خبر داد.
وزیر خارجۀ انگلیس همچنین درباره آزمایش های موشکی ایران نیز مدعی شد: «لندن از آزمایش های موشکی ایران چشم پوشی نخواهد کرد».

عادل الجبیر پس از عهده دار شدن پست وزیر خارجه عربستان همواره بر حمایت های سعودی از تروریست های منطقه سرپوش گذاشته و همیشه نام ایران را به جای عربستان در این زمینه تکرار می کند.