نامزد کم امید دموکرات های آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مصاحبه ای نسبت به اقدامات عربستان در حمایت از گروه های افراطی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ برنی ساندرز شب گذشته در مصاحبه با سی ان ان گفت: در سال‌های اخیر نگرانی‌های زیادی درباره نقش عربستان نه تنها در زمینه نقش اتباع این کشور در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱، بلکه درباره حمایت آنها از گروه تروریستی داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی مطرح بوده است.

ساندرز پیشتر نیز از تصویب لایحه در کنگره آمریکا که بر اساس آن بتوان عربستان سعودی را به دلیل نقشی که در حوادث ۱۱ سپتامبر داشته محاکمه کرد حمایت نموده بود.

اظهارات سندرز در حالی مطرح شده است که عربستان سعودی به دولت باراک اوباما و نمایندگان کنگره امریکا هشدار داده است در صورت تصویب لایحه مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که براساس آن دولت سعودی در دادگاه‌های امریکا مسئول این حملات خوانده می‌شود، صدها میلیارد دلار از اوراق بهادار امریکا را می‌فروشد.

در همین حال عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ماه گذشته در خلال سفر به واشنگتن شخصاً پیام پادشاهی عربستان را به کنگره امریکا تقدیم کرده و به قانون گذاران گفته است عربستان سعودی مجبور خواهد بود اوراق بهادار خود به ارزش بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار و همچنین مابقی دارایی‌هایش در امریکا را پیش از آن‌که در خطر مسدود شدن از سوی دادگاه‌های امریکا قرار گیرند، بفروشد.