سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن هشدار به رهبر جدید طالبان اعلام کرد که ضمانتی وجود ندارد که در صورت نپیوستن وی به روند صلح افغانستان، به سرنوشت رهبران پیشین طالبان دچار نشود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آوا، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن مدت هاست که از مذاکرات صلح افغانستان – طالبان حمایت و از پیوستن رهبر طالبان به روند صلح استقبال می کند.

وی افزود: هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر «ملا هیبت الله آخوند زاده» مذاکره نکند، هواپیماهای بی سرنشین بار دیگر رهبر جدید طالبان را هدف قرار ندهد.

لازم به ذکر است که پس از انتخاب آخوندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان متعاقب مرگ «ملا اختر منصور» سرکرده پیشین این گروه، آمریکا اعلام کرد که آخوندزاده شامل لیست سیاه این کشور نیست و این فرصتی است تا وی مذاکره صلح با افغانستان را آغاز کند.

اما آخوندزاده پس از انتصاب به سمت رهبری طالبان با انتشار پیامی صوتی اعلام کرد: ما تاریخ ۲۳ ساله گروه طالبان و نیز یاد «ملا عمر» و «ملا اختر منصور» رهبران پیشین این گروه را ازیاد نمی بریم و در مذاکرات صلح افغانستان شرکت نمی کنیم و همچنان به جهاد خود علیه نیروهای بیگانه در خاک افغانستان ادامه می دهیم.