دولت افغانستان به صورت رسمی از پاکستان خواست تا مدت اقامت یک و نیم میلیون مهاجر افغان که ثبت قانونی شده اند را تا سال ۲۰۲۰ تمدید کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از داون نیوز منابع خبری موثق پاکستان اعلام کردند که «سید حسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجران افغانستان از اسلام آباد خواست تا مدت اقامت مهاجرین ثبت شده افغان در پاکستان را به مدت ۴ سال دیگر تمدید کند.

براساس جزئیات مهلت اقامت این مهاجران تا اواخر ژوئن سال جاری به اتمام خواهد رسید.

دولت اسلام‌ آباد قرار است در این خصوص تصمیم بگیرد.

گفتنی است که درخواست تمدید مدت پناهندگان افغان در پاکستان در حالی از سوی مقامات کابل مطرح شده است که روابط دو کشور در حال حاضر به دلیل عدم اعتماد متقابل بویژه تنش مرزی و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی برون مرزی کم رنگ شده است.

پاکستان که بیش از سه میلیون پناهنده قانونی و غیر قانونی افغانستان را میزبانی می‌کند، از سال ۲۰۰۹ میلادی چندین بار مدت اقامت این پناهندگان را به خواسته دولت کابل تمدید کرده است.

یکی از مقامات دولتی پاکستان در این خصوص گفت: پاکستان برای تمدید اقامت پناهندگان تا ۲۰۱۷ میلادی آمادگی دارد.

وی گفت: این پیشنهاد از سوی مقامات پاکستان در جلسه کمیسیون سه جانبه در کابل که پیش نویس استراتژی بازگرداندن پناهندگان را مورد بحث قرار داد، مطرح شد.

لازم به ذکر است که مهلت اقامت مهاجرین ثبت شده افغان تا اواخر سال ۲۰۱۵ به اتمام رسیده بود که «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان با استفاده از اختیارات قانونی خودش آن را به مدت ۶ ماه دیگر یعنی تا اواخ ژوئن سال جاری تمدید کرده بود.