رئیس سازمان زندان ها در خصوص آمار خودزنی و دیگرزنی در زندان‌ های استان تهران گفت: ۲۷۰۶ مورد خودزنی و دیگرزنی در سال گذشته داشتیم که ۱۸۰۶ مورد بستری شدند.

به گزارش پرس شیعه؛ علی اصغر جهانگیر در حاشیه بازدید رئیس دستگاه قضا از زندان بزرگ تهران با اشاره به آمار زندانیان کل کشور گفت: ۳۲ هزار و ۲۷۷ زندانی در زندان های استان تهران زندانی هستند.

رئیس سازمان زندان ها با اشاره به سه جرم اول کشور به آمار زندانیان این جرایم اشاره و تصریح کرد: ۱۴ هزار زندانی به خاطر جرایم مواد مخدر، ۹۵۰۰ نفر به خاطر سرقت و ۲۴۰۰ نفر به دلیل ارتکاب جرایم علیه اشخاص محبوس در زندان ها هستند.

جهانگیر با اشاره به وضعیت زندان های استان تهران گفت: بیش از ۲ هزار محکوم و بیش از ۱۰ هزار نفر به عنوان متهم و بیش از ۱۸۰۰ نفر تحت قرار در زندان های استان تهران زندانی هستند.

رئیس سازمان زندان ها به وضعیت میزان اعزام روزانه به مراجع قضایی اشاره و تصریح کرد: در تهران میزان اعزام روزانه به مراجع قضایی ۲۳۰ مورد است که از این تعداد ۲۷ مورد به مراجع درمانی اضافه می شوند و ۵۷ مورد به خاطر انجام کار کارشناسی پرونده های قضایی شان اعزام می شوند.

وی در خصوص وضعیت زندان بزرگ تهران گفت: کار زندان بزرگ تهران در سال ۸۰ شروع شد و در سال ۹۱ با نواقص ۵۰ درصدی راه اندازی شد.

جهانگیر با اشاره به ظرفیت ۴ زندان احداث شده در مجموعه زندان بزرگ تهران گفت: در زندان شماره یک، ۲ هزار نفر از سارقین زندانی هستند. در زندان شماره ۲ که ظرفیت ۵۰۰ نفری دارد ۱۱۰۰ زندانی با جرایم کلاهبرداری و مشابه آن محبوس هستند. ساختمان زندان شماره ۳ نیز ساختمان قرنطینه زندانیان است که به موضوع تفکیک زندانیان اختصاص دارد.

رئیس سازمان زندان ها با ابراز تاسف از اینکه درصد قابل توجهی از سارقین جوان هستند، گفت: در زندان بزرگ تهران تعداد سارقین بیش از ۸ هزار نفر است که ۳ هزار نفر از آنها زیر ۳۰ سال هستند که با توجه به آمار اغلب خرده سرقت هایی را انجام داده اند که ۴۹۰۰ از آنها محکوم و بیش از ۴ هزار نفر متهم هستند.

جهانگیر افزود: در زندان های استان تهران ۲۱۲ نفر بازداشت موقت داریم که با احتساب میانگین ۳۴۰ روز ماندگاری در زندان ها داریم.

وی به وضعیت نیروی انسانی زندان های استان تهران اشاره و تصریح کرد: ۲۷۱۳ نفر نیروی انسانی در تهران داریم که سهم زندان بزرگ تهران ۴۹۲ پرسنل است که با این احتساب ۱۲۰۰ پست خالی معادل ۳۰ درصد کل پست ها خالی است.

رئیس سازمان زندان ها در خصوص وضعیت خدمات درمانی در سطح زندان های استان تهران اظهار داشت: به طور کلی ۲۳۴ نفر نیرو داریم که ۵۷ نفر از آنها پزشک عمومی و ۷ نفر دندانپزشک هستند. علاوه بر این ۱۱ نفر به عنوان سایر تخصص ها در کنار ۲۳۴ کارشناس ارشد روانشناسی در زندان ها حضور دارند.

جهانگیر افزود: ۶۸ هزار بسته بهداشتی، ۴۷ هزار ساعت آموزش های بهداشتی، صدور ۱۲۰۰ کارت تندرستی و انجام ۱۴ هزار واکسیناسیون ایدز، هپاتیت و سایر بیماری ها تنها بخشی از خدمات بهداشتی ارائه شده به زندانیان در سال گذشته محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ هزار پرونده بهداشتی در سال گذشته برای زندانیان تکمیل شده است، گفت: ۲۳ هزار مورد بیماریابی و قرنطینه نیز انجام شده است.

رئیس سازمان زندان ها در خصوص آمار خودزنی و دیگر زنی در میان زندانیان استان تهران گفت: میزان خودزنی و دیگر زنی در میان زندانیان در سال گذشته ۲۷۰۶ مورد بوده است که ۱۸۰۶ نفر از آنها بستری شدند اگر چه ما با ازدحام زندانی در زندانها مواجه هستیم اما تلاش شده است این کمبودها و آمارها کاهش یابد.

جهانگیر از صدور ۲۳۰ هزار نسخه دارویی برای زندانیان در سال گذشته خبر داد و افزود: این نسخه ها در سطح رایگان برای زندانیان صادر شده است.

وی همچنین در خصوص آمار فوت در بین زندانیان استان تهران نیز گفت ۲۰۹ فوتی داشتیم که ۵۷ نفز ارز آنها در داخل بند ۲۴ نفر در بهداری و ۱۲۰ نفر پس از بستری شدن در بیمارستان ها فوت شده اند.

رئیس سازمان زندان ها با بیان ایکه ۸۰ درصد سارقین ورودی به زندان ها معتاد هستند گفت: تعداد قابل توجهی از این افراد به دلیل اعتیاد و مشکلات ناشی از این بیماری دچار مشکلات عدیده ای دیگر شده و حتی تعداد زیادی از آنها فوت می کنند.

جهانگیر در خصوص شناسایی و انواع بیماری های در زندان های استان تهران گفت ۴۶ مورد سل در سال گذشته شناسایی شد که مبتلایان مورد مراقبت درمانی قرار گرفتند علاوه بر این ۱۷۹ مبتلا به ایدز شناسایی شدند.

رئیس سازمان زندان ها در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه فعالیت های فرهنگی در زندان های استان تهران اشاره و تصریح کرد: فعالیت های قرآنی در ۶ رشته انجام می شود و ۶ هزار زندانی تحت پوشش فعالیت های قرآنی قرار دارند.

وی با بیان اینکه شرکت در کلاس های سوادآموزی برای زندانیان بی سواد اجباری است، گفت: ۳۶۰ زندانی در مقاطع زیر دیپلم در زندان های استان تهران مشغول به تحصیل هستند.