قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان با ابراز تأسف از مظلومیت نهی از منکر در جامعه، گفت: این فریضه واجب باید بدون ایجاد هیجان و با حفظ آبروی افراد باشد.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی بعد از ظهر پنج‌شنبه در دیدار برخی از طلاب که در موسسه وحیانی اسراء برگزار شد، با اشاره به دشوارهای تدوین و تبیین کتاب نهج‌البلاغه گفت: این کتاب ارزشمند برای هدایت جامعه بشری به زبان مبارک امام علی علیه السلام آمده است.

وی با تأکید بر اینکه نهج‌البلاغه انسان‌ها را به زندگی کریمانه تشویق می‌کند، گفت: در این کتاب انسان به زندگی هدفمند، منظم و اندازه شده دعوت شده است و از هرگونه اسراف و تبذیر پرهیز می‌دهد.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه در فحوای کلام امیرالمؤمنین(ع) هر انسان بالغی نیاز به شناسنامه برای زندگی دارد، گفت: امام علی بارها از انسان‌ها خواسته است که فرزند بالغی برایش باشیم و دستوراتش را در زندگی جاری کنیم.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه انسان نباید اتلاف عمر داشته باشد، گفت: هرکس دستش از معارف و ارزش‌های انسانی خالی باشد سرمایه عمرش را هدر داده و نیاز به اثبات آن با کتب و کلام الهی نیست.

وی با بیان اینکه کلمه فقیر در لغت عربی به معنای ندار و گدا نیست، گفت: فقیر در کلام الهی یعنی کسی که ستون فقراتش شکسته و نمی‌تواند نیازهای خود را برطرف کند.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه اقتصاد جامعه ما فقیر است، گفت: وقتی جامعه در رفع نیازهای اقتصادی خود فلج باشد نمی‌تواند در مقابل مشکلات و دشمنان مقاومت کند و بایستاد.

انتقاد از شیوع گسترده شایعه پراکنی

وی با بیان اینکه آرزو ورزی از نگاه بزرگان دین سرمایه پیرزن‌های از کار افتاده است، گفت: تنها امید به همراه کار و تلاش است که می‌تواند زندگی بخش و با برکت باشد.

آیت الله جوادی آملی با انتقاد از بی‌توجهی به امر واجب امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: واقعاً تأسف‌بار است که این امر واجب در جامعه مغفول مانده و جای آن را انواع دروغ و تهمت و شایعه پراکنی گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه شایعه پراکنی در سطح جامعه و رسانه‌ها مشکلات را اصلاح نمی‌کند، اظهار کرد: ظاهراً در کشور ۱۵ میلیون پرونده قضایی وجود دارد. این یعنی ۱۵ میلیون نفر شکایت شده هم درگیر پرونده هستند و این ۳۰ میلیون نفر حداقل ۳۰ همراه دارند که درگیر قضیه هستند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مگر می‌شود در جامعه‌ای که ۶۰ میلیون درگیر پرونده قضایی هستند، آسیب‌های اجتماعی متنوعی نداشته باشد گفت: زندگی که درگیر دعوا و تفرقه شود بافت فرسوده دارد.

ارث جنگ نباید به جامعه می‌آمد

وی با اشاره به برکات و معجزات ۸ سال دفاع مقدس علیه رژیم صدام گفت: واقعیت این است که ارث جنگ را باید در همان مرزهای عراق می‌گذاشتیم و بعد از جنگ آرامش و ملاطفت به جامعه تزریق می‌کردیم.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه گفتار و احادیث ائمه اطهار(ع) فقط جنبه علمی ندارد و زندگی‌ها را شیرین می‌کند اظهار کرد: ادب و رفتار و آرامش کلام ائمه اطهار معیار زندگی ماست.

وی گفت: کسی که بدون اجرای نهی از منکر تنها با آبروریزی در مورد دیگران قضاوت می‌کند باید منتظر مقابله به مثل باشد و این جامعه را به بی اخلاقی و اختلاف می‌کشاند.

مفسر مفاتیح الحیات در ادامه با اشاره به اینکه ائمه اطهار(ع) با اخلاق و کلام خود بر دل‌ها حکومت می‌کنند، گفت: جامعه اسلامی در دوران مختلف زیر تاخت و تاز انواع حکومت‌ها بوده‌اند اما همگی فراموش شده‌اند.

وی با بیان اینکه اربعین حسینی(ع) پر از درس اخلاق و معرفت است، گفت: عراقی‌هایی که توانایی پذیرایی از مهمانان خودشان را ندارند با عشق و علاقه میزبان و خادم تمام و کمال زائران هستند.