یک مرکز پژوهشی در زمینه درگیری های بین المللی به نام IHS در گزارشی به بررسی راه های کسب درآمد توسط گروه تروریستی داعش و اخذ مالیات و جریمه سنگین توسط عناصر این گروه تکفیری پرداخته است.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از العربیه، پس از اینکه داعش برخی از مناطق تحت کنترل خود را در سوریه و عراق از دست داد، میزان درآمدهایش به حدود ۳۰ درصد کاهش یافت؛ منابع کسب درآمد این گروه نیز نفت و گاز بود که موجب شد این گروه به یکی از ثروتمندترین گروه های تروریستی مبدل گردد. پس از این کاهش درآمدها، داعش به افزایش مالیات ها و جریمه ها روی آورد و بر این سیاست متمرکز شد.

بر اساس این گزارش طبق گزارشی که مرکز مخصوص درگیری های بین المللی به نام IHS در خصوص سیاست مالیات داعش منتشر کرد، گروه تندرو داعش هر کشاورز را مجبور کرده که به ازاء هر یک هکتار زمین تحت مالکیت خود به صورت سالانه ۴۶ دلار بپردازد. همچنین کشاورزان باید ۱۰ درصد از درآمدهای حاصل از فروش محصولات گندم خود و هر محصول دیگری در بازارهای محلی را به داعش بپردازند. به علاوه در صورتی که گوسفندان متعلق به چوپانان زنگوله به همراه نداشته باشند، توسط داعش تصاحب خواهند شد.

در ادامه این گزارش مطرح شده است: یک سوم درآمدهای مالیاتی داعش از بخش کشاورزی حاصل می شود. همچنین عناصر این گروه تروریستی ادوات و دستگاه های کشاورزی را به زور تصاحب می کنند تا کشاورزان را مجبور کنند این دستگاه ها را از آنها کرایه کنند و بدین طریق کسب درآمد کنند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: رانندگان نیز در صورتی که از داعش مجوز رانندگی نگیرند، ۴۳ دلار جریمه می شوند. همچنین هر راننده در نزدیکی ایست و بازرسی مورد امتحان دینی قرار می گیرد و در صورت مردود شدن در آن باید ۲۰ دلار بپردازد. به نظر می رسد که دریافت پول برای داعش مهم تر از زدن گردن انسان ها است. همچنین اگر هر راننده ای با نظر داعش مخالف باشد، باید به تعداد هر یک از مسافرانش و نفری ۲۳ دلار پول بپردازد و در صورتی که راننده خلاف مسیر عبور رانندگی کند، ۲۵ دلار توسط داعش جریمه می شود.

در این گزارش تصریح شده است: مالیات فعالیت های تجاری بسیار بیشتر است و در دوره اخیر چند برابر شده است؛ به ازاء هر ۲۸ تُن محموله کامیون ها و ماشین های سنگین حامل بار، عناصر داعش ۱۰۰۰ دلار دریافت می کنند تا به راننده خودرو اجازه ورود دهند.

در ادامه گزارش عنوان شده است: در صورتی که هر یک از افراد ساکن شهر الرقه در سوریه که مرکز اصلی داعش محسوب می شود، قصد خروج و ترک شهر را داشته باشند، باید هزینه های بسیاری که به حدود ۸۰۰ دلار می رسد، پرداخت کنند و اگر فرد در تحویل این پول بیش از ۱۵ روز تاخیر کند، خانه وی توسط عناصر داعش مصادره می گردد. این در حالی است که داعش در شهر فلوجه عراق از مردم برای انجام چنین کاری حدود ۱۰۰۰ دلار اخذ می کند.

در گزارش مرکز IHS افزوده شده است: زنان نیز در صورتی که لباس های تنگ بپوشند، باید ۲۵ دلار جریمه پرداخت کنند و هر زنی که از جوراب و یا دستکش استفاده نکند نیز باید ۳۰ دلار جریمه بپردازد.