پاکسازی تمام محلات هیت و کبیسه از عناصر تروریستی داعش و برافراشتن پرچم عراق در منطقه ناظم المفتول در غرب الصقلاویه از مهمترین تحولات عراق است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه، نیروهای عراقی از پاکسازی تمام محلات شهرستان هیت و بخش کبیسه در استان الانبار از لوث تروریست های داعش خبر دادند.

بر اساس این گزارش یگان های تیپ هفتم ارتش و نیروهای مبارزه با تروریسم عراق توانستند تحت نظارت فرماندهی نیروهای زمینی و عملیات جزیره و همچنین پشتیبانی نیروی هوایی ارتش عناصر تروریستی داعش را که به هیت و کبیسه نفوذ کرده بودند کشته و بیرون کنند و سراسر این مناطق را از لوث آنها پاکسازی کنند.

اهتزاز پرچم عراق در ناظم المفتول در غرب الصقلاویه

نیروهای عراقی همچنین از برافراشتن پرچم عراق در منطقه ناظم المفتول در غرب الصقلاویه خبر داده و اعلام کردند که یگان های ارتش و نیروهای حشدالشعبی پرچم عراق را در این منطقه نصب کردند.

فرماندهی عملیات بغداد پیش از این از برافراشتن پرچم عراق بر بالای پل الصقلاویه در شمال شهر فلوجه خبر داده بود. در همین حال «رائد شاکر جودت» فرمانده پلیس عراق از آزادی حی الشهداء در بخش الصقلاویه خبر داده و اعلام کرد که نیروهای امنیتی این بخش را از دو محور محاصره کرده اند.

آزادی البوشجل و محاصره الصقلاویه از ۳ محور

فرماندهی حشدالشعبی عراق در دهمین روز از عملیات آزادسازی فلوجه، از آزادی کامل مرکز روستای البوشجل در شمال غربی شهر فلوجه خبر داد. همچنین تونلی به عمق ۲ متر و طول ۶ کیلومتر که شهر الصقلاویه را به اتوبان شمال شهر فلوجه متصل کرده و تروریست های داعش از آن به عنوان مخفیگاه و انتقال اسلحه، نیروها و تدارکات بدور از حملات هوایی استفاده می کردند، کشف گردید.

نیروهای حشدالشعبی همچنین توانستند از پل الصقلاویه به سمت شهر فلوجه عبور کرده و به این ترتیب ارتباط فلوجه با الصقلاویه را که با جزیره الخالدیه (شریان اصلی داعش در الانبار) در ارتباط است قطع کنند.

بنا بر بیانیه حشدالشعبی عراق این نیروها مرکز شهرستان الصقلاویه را از ۳ جهت محاصره کرده و برای یورش به آن طی ساعات آینده آماده می شوند. مرکز بخش الصقلاویه پس از «الکرمه» که طی روزهای گذشته آزاد گردید دومین پایگاه مهم داعش در این منطقه بشمار می رود.

فرماندهی حشدالشعبی از ادامه آزادسازی گروگان های غیرنظامی از چنگ داعش توسط نیروهای خود در جریان عملیات آزادسازی فلوجه خبر داد. این فرماندهی همچنین اعلام کرد که نیروهای حشدالشعبی به دفعات به آوارگان کمک رسانی کرده و آنها را فورا به فرماندهی عملیات بغداد که مسئولیت اسکان خانواده های آواره و تامین امنیت آنها و همچنین تحقیق از افراد مظنون را برعهده دارد تحویل داده اند.

فرماندهی حشدالشعبی در عین حال داشتن هرگونه پایگاه یا اردوگاه اسکان آوارگان را تکذیب کرده و اعلام کرد که حمایت لجستیکی این نیروها در موارد متعددی در ارائه مواد غذایی و کمک های انسانی به آوارگان سهم داشته است و این کمک ها از سوی افراد خیر به منظور حمایت از نیروهای حشدالشعبی ارائه می شود.