این توافقنامه که بین صندوق کویت برای توسعه اقتصادی عربی با مصر امضا شد، اولین گام در جهت پروژه های وعده داده شده برای توسعه صحرای سینا است.

به گزارش پرس شیعه؛ به موجب این توافقنامه، صندوق کویتی یکصد میلیون دلار برای تامین هزینه های پنج کارخانه نمک زدایی آب در جنوب سینا به مصر وام می دهد.
کویت نوامبر ۲۰۱۵ به مصر وعده داد که طی پنج سال و به طور سالانه ۳۰۰ میلیون دلار برای اجرای پروژه های توسعه ای در این کشور اختصاص دهد.
در همین حال، چند صندوق عربی در سال گذشته میلادی وعده دادند مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای تامین بودجه طرح های مربوط به توسعه در سینا به مصر کمک کنند.
صحرای سینا از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر صحنه تشدید حملات تروریستی علیه نیروهای دولتی بوده است.
افراد مسلح در صحرای سینا از خلاء امنیتی ایجاد شده پس از سقوط دولت حسنی مبارک رئیس جمهوری اسبق مصر، برای انجام حملات خود بهره گرفته اند.
برخی از ناظران منطقه معتقدند که انعقاد این گونه قراردادهای برخی کشورهای عربی با مصر در راستای کمک های اعراب به قاهره برای غلبه بر مشکلات کنونی دولت این کشور است.
این دسته از کارشناسان همچنین معتقدند که کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس به درخواست مقامات سعودی مبادرت به انعقاد قراردادهایی در زمینه های مختلف با دولت مصر می کنند.
عربستان چندی پیش موفق شد دو جزیره مهم و راهبردی تیران و صنافیر را بر اساس قراردادی از مصر تحویل گرفته و به خاک خود ضمیمه کند.