رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی گفت: با توجه به وجود اساتید و صاحب نظران متخصص همچنین وجود اطلاعات و مطالب جدید بحمدلله شاهد پیمودن راه تکامل علوم عقلی در حوزه های علمیه هستیم.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا فیاضی شب گذشته در هشتمین گرد همایی اساتید علوم عقلی حوزه های علمیه اظهارداشت: علوم عقلی یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است که توسط امام خمینی (ره) و رهبری نایب امام زمان (عج) به ثمر نشست و جان تازه ای به حوزه های علمیه داد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از امیرالمومنین(ع) افزود: «من کان من شیعتنا عالما بشریعتنا فاخرج ضعفاء شیعتنا من ظلمه جهلهم الی نور العلم الذی حبوناه به، جاء یوم القیامه و علی راسه تاج من نور یضی ء لاهل جمیع العرصات » (بحار ج۲ص۲) هر کس از شیعیان ما که به دین ما آگاه باشد و ضعیفان از شیعیان ما را از تاریکی جهل برهاند و به روشنایی علمی که بدو بخشیده ایم درآورد، در حالی وارد محشر می شود که بر تارکش تاجی از نور است و همه اهل محشر را روشنی می بخشد.

،حجت الاسلام والمسلمین فیاضی ادامه داد: امروز خداوند به عده ای عنایت فرموده است که در حوزه معارف عقیدتی، اخلاقی و فقهی گام بردارند و مصداق روایت امیرالمومنین(ع) باشند.

رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی با تشکر از گروه های علمی ۹ گانه مجمع اظهارداشت: از دیرباز در حوزه های علمیه گعدهای علمی بوده است ولی گروه های علمی و فعالیت های جدیّ که در حوزه های مختلف علوم اسلامی و انسانی دارند در نوع خود و در حوزه های علمیه بی نظیر است و کمتر حوزه ای شاهد برپایی چنین نشست ها و کارگاه های علمی بوده است.

وی بیان داشت: نشست های علمی با حضور اساتید دوهفته یکبار و ارائه مطالب جدید و به روز با هدف هم افزایی و ارتقای سطح معلومات و آگاهیهای فردی اساتید این مجمع می شود و نیز به نوعی از طرز فکر و نوع افکار یکدیگر آگاهی پیدا می کنند و این حرکت موجب ثمرات ارزشمندی در مجمع عالی حکمت اسلامی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین فیاضی ادامه داد: امروز به برکت انقلاب اسلامی شاهد رشد و توسعه علوم اسلامی به ویژه علوم عقلی در سطح حوزه های علمیه هستیم و این توسعه برنامه ریزی و فعالیت در زمینه حکمت و علوم عقلی تاکنون سابقه نداشته است.