جمعیت رسالت گرایان ترقی خواه مغرب که برخی از اعضای آن را فعالان شیعه تشکیل می دهند، بازداشت رییس این انحمن در روز پنجشنبه گذشته در شهر فاس را به فعالیت های حقوقی و انجمنی مرتبط دانست.

به گزارش پرس شیعه؛ برخی منابع بازداشت عبدالرحمان الشکرانی، رییس جمعیت رسالت گرایان ترقی خواه را به دلایل سیاسی مرتبط می دانند، درحالی که منابع رسمی ادعا می کنند که بازداشت او هیچ ارتباطی به موضوع شیعیان در مغرب ندارد.

منابع آگاه افزودند الشکرانی بعد از بازجویی در شهر فاس در مرکز امنیتی شهر تاونات به سر می برد و انتظار می رود که پرونده او پس فردا ( دوشنبه دهم خرداد) در اختیار نماینده پادشاه در دادگاه بدوی در تاونات قرار گیرد.

از جمله اتهام هایی که منابع رسمی به وی منتسب کرده اند، شکایت برخی افراد درباره اختلال در حساب هایشان درآژانس ” پست مغرب ” درتاونات است که زیر نظر الشکرانی اداره می شود.

بازداشت الشکرانی که تا صبح روز شنبه دراختیار مسئولان امنیتی مغرب بود، موجب خشم دوستان و همکارانش در انجمن” رسالت گرایان ترقی خواه ” گردید و آن ها مسؤولان مغربی را به تشکیل پرونده های ساختگی متهم و تهدید کردند که این محدودیت ها را به دور آینده شورای حقوق بشر در ژنو انتقال خواهند داد.

” عصام الحسنی” از مسؤولان برجسته موسسه “رسالت گرایان ترقی خواه “(رسالیون تقدمیون) به ” هسپرس” گفت بازداشت الشکرانی که اخیراً به عنوان رییس دفتر ملی جمعیت یاد شده انتخاب شده است، با اهداف و انگیزه های صرفاً سیاسی صورت گرفته است و به موضوعی که برخی طرف ها قصد جعل آنرا دارند، ارتباطی ندارد.

وی درباره نوع اتهام های وارد شده به این فعال بازداشت شده گفت اگر اظهارات برخی ها مبنی براینکه وی به دلایل غیرسیاسی بازداشت شده است، درست باشد، چرا سرویس های امنیتی این همه وقت منتظر مانده و هیچ اقدامی نکرده اند و چرا پی گیری کیفری بعد از تاسیس موسسه ” رسالت گرایان ترقی خواه ” صورت گرفته است.

وی بیان کرد که این جمعیت تصمیم دارد گزارش هایی درباره موارد منع و محاصره که فعالانش به دلایل طایفه ای با آن روبرو هستند، به جلسه آینده شورای حقوق بشر در تابستان آینده در ژنو ارائه دهد.

درهمین حال، “محمد حموشی” رییس کمیته فرهنگی در موسسه “رسالت گرایان ترقی خواه ” در فیس بوک خود نوشت مسؤولان از طریق انتشار گزارش های کذب و دروغین درصدد جلب دشمنی افکار عمومی با الشکرانی هستند تا تعقیب وی از نظر دستگاه های امنیتی تسهیل شود.

الشکرانی چند روز قبل از بازداشتش، از اقدام های تحریک آمیز ضد فعالان شیعه درمغرب انتقاد کرده بود.