کنفرانس رئیسان پارلمان اروپا متشکل از مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا و سران گروه های حزبی امروز (پنج شنبه) درباره تشکیل کمیته تحقیقات درباره اسناد شرکت حقوقی پانامایی موساک فونسکا موسوم به اسناد پاناما توافق کردند.

به گزارش پرس شیعه ؛ این کمیته وظیفه تحقیق درباره اسنادی را برعهده خواهد داشت که به افشای جزییات اطلاعات درباره شرکت های برون مرزی و شرکت های ذی نفع وابسته به آنها می پردازند.
پیشنهاد کنفرانس رئیسان پارلمان اروپا در تاریخ ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) و در نشست این پارلمان در شهر استراسبورگ فرانسه به رای گذاشته می شود.
کمیته مذکور متشکل از ۶۵ عضو خواهد بود که از آنها خواسته می شود درباره نقض و سوء مدیریت در استفاده از قانون اتحادیه اروپا درخصوص پولشویی، اجتناب از پرداخت مالیات و فرار مالیاتی از سوی کمیسیون اروپا یا کشورهای عضو تحقیق کنند.
شبکه بین المللی روزنامه نگاری تحقیقی (ICIJ) در تاریخ ۳ آوریل (۱۵ فروردین) اقدام به افشای ۱۱٫۵ میلیون سند از یک شرکت جهانی مستقر در پاناما تحت عنوان موساک فونسکا کرد که به رسوایی «اسناد پاناما» شهرت یافت.
با وجود ضرورت بررسی کامل این اسناد، این اوراق ظاهرا نشان دادند که شرکت فونسکا با بیش از ۲۱۴ هزار شرکت برون مرزی در اماکنی که گریزگاه مالیاتی محسوب می شوند با افرادی از بیش از ۲۰۰ کشور و شرکت در ارتباط بوده است.
شبکه بین المللی روزنامه نگاری تحقیقتی در این افشاگری دستکم به اسامی ۱۲ نفر ازسران کشورها، ۱۲۸ سیاستمدار و کارمند ارشد دولتی و ۲۹ عضو فهرستی از ۵۰۰ شرکت برتر تولید کننده کالا وخدمات آمریکایی موسوم به «فوربز ۵۰۰» اشاره کرده است.
پاناما تاکنون تمایلی به اجرای گزارش مشترک استاندارد به عنوان استاندارد بین المللی جدیدی برای تبادل خودکار اطلاعات مالیاتی نشان نداده است.این کشور ازسوی هشت کشور از جمله بلغارستان،کرواسی، یونان، لتونی، لیتوانی، لهستان، پرتغال و اسلوونی در فهرست پناهگاه مالیاتی قرار گرفت.
فرانسه پس از رسوایی اسناد پاناما، نام پاناما را در فهرست سیاه «پناهگاه های مالیاتی» قرار داد.