اتحادیه جهانی علمای مسلمین در بیانیه پایانی خود هرگونه روابط با رژیم صهیونیستی را قاطعانه رد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، مجمع عمومی اتحادیه جهانی علمای مسلمین که طی ۶ روز گذشته با شرکت ۱۵۰۰ اندیشمند از بالغ بر ۸۰ کشور عضو در استانبول برگزار شد، در بیانیه پایانی هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را قاطعانه رد کرد.

اتحادیه جهانی علمای مسلمین در بیانیه پایانی خود که توسط علی قره داغی دبیرکل این اتحادیه قرائت شد آمده است:

– زندانیان سیاسی به ویژه در مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی باید آزاد شوند. بر ضرورت وحدت امت و همزیستی مسالمت‌آمیز تاکید می‌کنیم و نسبت به خطر تجزیه و تفرقه هشدار می‌دهیم.

– خواهان صلح فراگیر میان امت اسلامی که از تفرقه رنج می برند، هستیم و بر حرمت خون، قتل و جنگ بین مسلمانان، و به حفظ جان و مال مردم تاکید می کنیم.

– از آزادی و عدالت دفاع و بی‌ عدالتی و استبداد را محکوم می‌کنیم. از حق مشروع مردم برای رسیدن به کرامت و تعیین سرنوشت از راه های مسالمت آمیز حمایت می کنیم.

– مسئله فلسطین مهم‌ترین موضوع مسلمانان در شرق و غرب بوده و با خطر جدی مواجه شده است. شهر قدس با خطر یهودی‌سازی مواجه شده و مسجدالاقصی تقریبا هرروز مورد حمله قرار می گیرد.

– قدس قلب امت اسلامی و نشانه کرامت آن‌ است. اشغالگران قادر به وضعیت کنونی این شهر مقدس نیستند. مبارزه با آنها حق مصرح در تمام قوانین الهی و کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

– ایستادگی مردم فلسطین نخستین گام پیروزی برای آزادی این کشور است و امت اسلامی باید از آنان حمایت کند. بی‌عدالتی و ظلم علیه مسلمانان میانمار و چین و غیره پایان یابد.

گفتنی است هیأت امنای اتحادیه جهانی علمای مسلمان در پنجمین مجمع عمومی خود در استانبول علی محی‌الدین قره‌داغی را مجددا به عنوان دبیرکل آن انتخاب کرد.

در این همایش احمد الریسونی نیز برای نخستین بار به جای یوسف القرضاوی به عنوان رئیس این اتحادیه انتخاب شد.